Reklama

Polacy będą zdrowsi dzięki nowemu podatkowi? [SONDA]

Opublikowano:
Autor:

Polacy będą zdrowsi dzięki nowemu podatkowi? [SONDA] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Już tylko podpisu prezydenta brakuje do wejścia w życie ustawy o tzw. "podatku cukrowym". Będzie to opłata pobierana przez skarb państwa od sprzedaży napojów słodzonych i napojów energetycznych.

Podatek ma część stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju, który zawiera cukier lub substancję słodzącą, oraz 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna). Opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju. Podatek będzie płacony przez producenta co miesiąc.

Wpływy do budżetu oszacowano na 3,2 mld zł rocznie. Według ustawodawcy 96,5% z tej kwoty ma trafić do NFZ. Pozostała kwota, ponad 100 mln. ma zostać wydana na koszty obsługi tego podatku.

Według ministra zdrowia, celem wprowadzenia "podatku cukrowego" jest poprawa jakości diety Polaków i promowanie żywności zdrowej, bez substancji niezalecanych do spożycia w nadmiernych ilościach.

Zastrzeżenia do ustawy zgłaszała m.in Polska Federacja Producentów Żywności. Według jej analiz, dodatkowy podatek spowoduje wzrost cen napojów, a także bankructwa wielu przedsiębiorstw i likwidację miejsc pracy.

A co Wy o tym myślicie?
Weź udział w naszej SONDZIE

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE