reklama

Półmaraton w rawickim więzieniu. 14. edycja "Złotej Setki" [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Półmaraton w rawickim więzieniu. 14. edycja "Złotej Setki" [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
94
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościW Zakładzie Karnym w Rawiczu odbyła się dziś XIV edycja półmaratonu „Złota setka - bieg ku wolności”. To największa i najstarsza impreza biegowa, organizowana w warunkach izolacji penitencjarnej. Tym razem wystartowało 39 osadzonych, przygotowanych przez triathlonistę Jerzego Górskiego.
reklama

Jak przypomina Ewa Szulc - rzecznik prasowy Zakładu Karnego w Rawiczu - program resocjalizacji „Promocja zdrowego trybu życia, nauka akceptowalnych społecznie postaw - Złota setka 2024”, skierowany jest głównie do osadzonych odbywających długoterminowe kary pozbawienia wolności.

Półmaraton w rawickim więzieniu. Osadzeni przygotowani przez znanego triathlonistę 

Jego uczestnicy przygotowywali się do półmaratonu przez cały rok, uczestnicząc w cyklicznych treningach oraz przechodząc sprawdziany poziomu wytrenowania, takie jak: test Coopera, bieg na 5 km, czy bieg na 10 km.
- W programie chodzi jednak nie tylko o sport i wytrenowanie fizyczne. Zaangażowanie w bieganie, z jednej strony - pozwala na proste, ale efektywne i pożyteczne spędzanie czasu w izolacji penitencjarnej, kształtuje samozaparcie, dyscyplinę, „wyposaża” w pasję, pozwalającą na skupienie myśli na nowych celach, z drugiej - absorbuje w działalność społeczną i charytatywną, będącą elementem programu biegowego - zaznacza Ewa Szulc.
Warto dodać, że od samego początku z więźniami pracuje Jerzy Górski, triathlonista, mistrz świata w podwójnym Ironmanie, mentor biegów zamkniętych, znany promotor zdrowego trybu życia.

14. edycja "Złotej Setki" w Rawiczu. 39 i 100 okrążeń po więziennym dziedzińcu 

Półmaraton odbywa się na wewnętrznym dziedzińcu, dlatego by pokonać trasę - uczestnicy muszą wykonać 100 okrażeń dookoła więziennnych obiektów. Tym razem na starcie stanęło 39 osadzonych, którzy uzyskali najlepsze wyniki podczas wcześniejszych sesji przygotowawczych oraz brali aktywnie udział w zajęciach teoretycznych i treningach biegowych. Byli to więźniowie z różnymi wyrokami - także dożywocia. Jeden z osadzonych wkrótce wychodzi na wolność po odbyciu kilkunastoletniej kary. 
 
Najszybszy na mecie zawodnik uzyskał czas - 1 godzina, 33 minuty i 31 sekund. Dla wszystkich jednak przygotowano okolicznościowe medale.
- Wszyscy jesteście wygrani. Nie liczy się czas. Zrobiliście to przede wszystkim dla siebie - podkreślił ppłk. Jarosław Korytowski, dyrektor Zakładu Karnego w Rawiczu.
Zmaganiom więziennych biegaczy przyglądali się, m.in. dr Aureliusz Kosendiak, pracownik Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu - Studium Wychowania Fizycznego i Sportu, Piotr Czyż - triathlonista i fizjoterapeuta, przedstwiciele służby więzienej, policji i straży pożarnej oraz władze gminy i powiatu.
 
Jak co roku, patronat honorowy nad wydarzeniem objął dyrektor okręgowy Służby Więziennej w Poznaniu.

Więźniowie pomogli hospicjum i zaśpiewali "sto lat"

Uczestnicy programu przygotowali również upominki - maskotki wykonane własnoręcznie, które przekazane zostały na ręce prezes fundacji „Hospicjum Głogowskie” - dr Aleksandry Glińskiej. Zostaną one zlicytowane, a pozyskane środki przeznaczone na wsparcie tej instytucji, której rawiccy wieźniowie pomagają od lat.
 
Na więziennym dziedzińcu rozbrzmiało także gromkie "sto lat". Zaśpiewano je dla Jerzego Górskiego, który za kilka dni obchodzić będzie 70. urodziny. Więźniowie życzyli mu dużo zdrowia i dziękowali, że zaraził ich pasją do biegania.

CZYTAJ TAKŻE: Strażacy z Rawicza pomagają powodzianom w powiecie oławskim i pod Głogowem [ZDJĘCIA]

reklama

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama