Reklama

Północną obwodnicą Rawicza jeździmy już prawie 10 lat. Pamiętacie, jak ją budowano?

Opublikowano: ndz, 13 mar 2022 21:15
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jesienią przyszłego roku minie dziesięć lat, odkąd została oddana do użytku obwodnica Rawicza w ciągu drogi krajowej nr 36.

Dokładnie 16 września 2013 roku, bez przecinania wstęg oraz bez przemówień, puszczono ruch samochodowy nowo wybudowanym, 9-kilometrowym odcinku DK36, który pozwala na ominięcie Rawicza, Masłowa i Załęcza. Obwodnica pozwoliła jednocześnie na skrócenie czasu przejazdu z Lubina do Krotoszyna o 20 minut. Dla samego Rawicza oznaczała wyprowadzenie ruchu tranzytowego z centrum. 

Północna obwodnica Rawicza ma 9 kilometrów

Budowa północnej obwodnicy miasta nie obyła się bez perypetii. Początkowo, miała być zrealizowana w ramach kontraktu na budowę odcinka S5 Poznań-Wrocław. Po tym, jak GDDKiA wypowiedziała umowę pierwotnemu wykonawcy, Alpine Bau, budowę dokończyła firma Strabag.

Obwodnica Rawicza w ciągu DK36 zaczyna się po wschodniej stronie miasta Rondem Sarnowskim im. Jerzego Zelka niedaleko Sarnówki, a na zachodzie kończy się już za granicą województwa wielkopolskiego - niedaleko Załęcza. Na 9-kilometrowym odcinku powstały cztery ronda, dwa wiadukty (nad drogą ekspresową S5 i Masłówką oraz linią kolejową Poznań - Wrocław) czy most nad rzeczką Nowa Pijawka. Zbudowano także wiadukt nad DK36 - w ciągu drogi, łączącej Rawicz z Łaszczynem.

Kilkanaście miesięcy później Rawicz odciążyła kolejna obwodnica. We wrześniu 2014, po wieloletnich perturbacjach, oddano do użytku odcinek drogi ekspresowej S5 Korzeńsko - Kaczkowo.

Północna obwodnica Rawicza odciążyła miasto 

Bez wątpienia, wybudowanie obwodnicy Rawicza, a potem także S5 odciążyło miasto. Ruch tranzytowy przeniósł się na te drogi. Według danych Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w 2010 roku drogą krajową nr 36 przejeżdżało przez centrum Rawicza prawie 11 tysięcy pojazdów dziennie. A z każdym rokiem liczba pojazdów poruszających się po polskich drogach rośnie. Wystarczy spojrzeć na dane z pomiarów GDDKiA

Średni dobowy ruch na DK36 - dane z pomiarów na przełomie 2020 i 2021 roku:

  • rondo Załęcze - węzeł Rawicz: 7.829 (4.544 w 2015 roku)
  • obwodnica Rawicza (pomiędzy węzłem Rawicz a rondem WOŚP): 9.539 (5.717 w 2015 roku)
  • obwodnica Rawicza (pomiędzy rondem WOŚP a rondem Sarnowskim): 5.322 (4.492 w 2015 roku)
  • Sarnówka: 12.635 (nie było pomiaru w 2015 roku)
  • Miejska Górka (Plac Powstańców Wielkopolskich): 7.365 (nie było pomiaru w 2015 roku)
  • Topólka: 4.728 (3.598 w 2015 roku)
Czytaj także: Protest rolników w powiecie rawickim. Chcą zniesienia zakazu na obwodnicy

Czy wyobrażacie sobie, jak dziś wyglądałby ruch w centrum Rawicza, gdyby nie było obwodnicy oraz ekspresówki?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy