Reklama

Postawili obelisk na rocznicę. Uroczystości już w sobotę

Opublikowano:
Autor:

Postawili obelisk na rocznicę. Uroczystości już w sobotę - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Na skwerze przed urzędem gminy w Pakosławiu powstaje obelisk upamiętniający 100-lecie odzyskania niepodległości, Powstania Wielkopolskiego i Bitwy Warszawskiej.

- Jest to inicjatywa kilku radnych i mieszkańców gminy, którzy wnioskowali do mnie jakiś czas temu w tej sprawie - informuje wójt Piotr Skrzypek.

Z inicjatywą budowy obelisku wyszły cztery osoby: Maciej Gniazdowski, Hubert Wojtkowski, Wiesław Krzyżosiak i Kazimierz Chudy. - Działacze samorządowi naszej gminy, w „luźnej rozmowie” podjęli wyzwanie upamiętnienia historycznych wydarzeń sprzed 100 lat w Pakosławiu - stolicy gminy. Od rozmowy przeszliśmy do czynu - podkreśla Kazimierz Chudy.

Obelisk ma być pamiątkowym zwieńczeniem obchodów sprzed dwóch lat, związanych z rocznicą odzyskania niepodległości i odrodzenia Rzeczypospolitej po latach zaborów. - Mieliśmy, m.in. manifestację patriotyczną połączoną z mszą świętą, niepodległościowym apelem pamięci w Golejewku i częścią artystyczną w Chojnie. W Sowach powstał okolicznościowy mural, natomiast Ośrodek Kultury i Rekreacji wraz z działaczami Ochotniczych Straży Pożarnych zorganizował nocny turniej piłki nożnej z okazji wielkich rocznic przypadających w roku 2018 - wylicza Piotr Skrzypek.

Jak twierdzi wójt, do tej pory wszystkie przygotowania odbyły się bez żadnych kosztów. - Kamień przekazany został przez mieszkańca Góreczek Wielkich, natomiast transportem zajął się nasz lokalny przedsiębiorca. Reszta prac związana z przygotowaniem miejsca, osadzeniem i czyszczeniem została wykonana przez pracowników ośrodka kultury i rekreacji oraz urzędu gminy. Jedynym wydatkiem będzie wykonanie i zamontowanie tablicy - podkreśla wójt. Dopowiada, że na ten cel potrzebne będzie około 2 tys. zł.

Na tym jednak prawdopodobnie nie koniec wydatków. - Inicjatywa wiąże się z dodatkowymi kosztami, szacowanymi na kolejne 4.000 złotych, które jeśli nie przy wsparciu urzędu, to myślę, że uda nam się zebrać ofiarnością społeczną. Lada moment odbieramy z zielonowiejskiej firmy formę krzyża powstańczego, który miałby znaleźć się na górze obelisku. Chcielibyśmy go umieścić na kamieniu 11 listopada - dodaje Kazimierz Chudy.

Odsłonięcie obelisku zaplanowano 15 sierpnia po mszy świętej o godzinie 10.30.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE