Reklama

Reklama

Producenci i sprzedawcy chryzantem dostaną pomoc?

Opublikowano: pon, 2 lis 2020 09:01
Autor:

Producenci i sprzedawcy chryzantem dostaną pomoc? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

Jest rozporządzenie w sprawie wsparcia dla producentów i sprzedawców chryzantem. Do 6 listopada mają oni czas na złożenie wniosku o pomoc w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Miejskiej Górce.

Pomoc finansową będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października – 2 listopada poniosły straty.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie udzielała pomocy posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia.

Aby skorzystać z wsparcia - przedsiębiorca musi wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Dokument taki należy złożyć do 6 listopada do kierownika Biura Powiatowego ARMiR.

ARiMR na swojej stronie internetowej ma zamieścić informację o możliwości odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne. Zainteresowane podmioty przygotowują zgłoszenia, w których określą liczbę chryzantem, które zamierzają odebrać. Deklaracje taką należy przekazać do 12 listopada do kierownika biura powiatowego ARiMR.

Wysokość stawki pomocy w przeliczeniu na jedną chryzantemę doniczkową zostanie podana w rozporządzeniu dotyczącym tego wsparcia. Planuje się, że pomoc będzie wypłacona do 31 grudnia 2020 r.

Gmina Rawicz poinformowała także, że Zakład Usług Komunalnych w Rawiczu pomoże zagospodarować kwiaty gminnych hodowców.

GRZEGORZ KUBIK, burmistrz Rawicza:

Rozmawiałem z osobami, które handlują kwiatami i zniczami. W Rawiczu skala problemu jest o wiele mniejsza niż w innych miastach, ponieważ nie wynajmujemy pasa drogowego przed cmentarzem, dbając o lokalnych przedsiębiorców, którzy cały rok sprzedają kwiaty czy znicze w stałych punktach. Aby rozważyć ewentualne gminne wsparcie, musimy poczekać na rozwój sytuacji. Zobaczymy, jaka będzie wysokość i rodzaj wsparcia rządowego, które zadeklarował premier. Ponadto ocenimy, czy mieszkańcy będą odwiedzać groby bliskich zamiast we Wszystkich Świętych, to w kolejnych dniach i idąc na cmentarz zakupią kwiaty doniczkowe i znicze. Pamiętajmy, że okres Święta Zmarłych został przesunięty do końca miesiąca, aby rozłożyć wizyty w czasie. Na oba czynniki w tym momencie nie ma odpowiedzi, dlatego powstrzymam się z deklaracjami do czasu rozwoju sytuacji w kolejnych dniach. Chciałbym zaapelować także, by mieszkańcy zgodnie z planem odwiedzili cmentarze i rozświetlali je tak pięknie, jak co roku 1 listopada.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

 • rok temu | ocena +1 / -0

  ...

  Dzisiaj od rana sprzedają wszystko normalnie. Jakie odszkodowania? Groby pełne kwiatów i zniczy. Nie popadajmy w paranoję. Co to, kwiaty dwu dniowe?

 • rok temu | ocena +1 / -1

  ()

  Stek bzdur. Dzisiaj w TV mówili, jakie warunki trzeba spełnić, żeby dostać odszkodowanie. WARUNKI??? To już jest koniec...

 • rok temu | ocena +1 / -0

  bolo

  LIPA masz calkowita racje

 • rok temu | ocena +2 / -3

  ali

  Rawicka policja niech poda ile wystawiła mandatów za brak machy w pażdzierniku.A ile po 18 godz.jak lewacy łazili po mieście

 • rok temu | ocena +12 / -0

  Lipa

  Przecież te CHRYZANTEMY można kupić jutro lub w pozostałych dniach i zanieść na cmentarz. Groby można i powinno się nawiedzać przez cały rok. Nie tylko od święta które zakrawa bardziej o rewię mody. Cmentarze były zamknięte i jakoś wszyscy przeżyli i bez tego całego cmentarnego zamętu . A z tego co widać to kwiaty się sprzedały więc ta niby pomoc ... Rozwiń