Reklama

Producenci i sprzedawcy chryzantem dostaną pomoc?

Opublikowano:
Autor:

Producenci i sprzedawcy chryzantem dostaną pomoc? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Jest rozporządzenie w sprawie wsparcia dla producentów i sprzedawców chryzantem. Do 6 listopada mają oni czas na złożenie wniosku o pomoc w powiatowym biurze Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Miejskiej Górce.

Pomoc finansową będą mogły otrzymać mikroprzedsiębiorstwa, małe albo średnie przedsiębiorstwa, które w związku z zamknięciem cmentarzy w okresie 31 października – 2 listopada poniosły straty.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie udzielała pomocy posiadaczom co najmniej 50 chryzantem doniczkowych, które są w fazie pełnej dojrzałości i które zostały przeznaczone do sprzedaży na dzień zgłoszenia.

Aby skorzystać z wsparcia - przedsiębiorca musi wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Dokument taki należy złożyć do 6 listopada do kierownika Biura Powiatowego ARMiR.

ARiMR na swojej stronie internetowej ma zamieścić informację o możliwości odbioru chryzantem przez organizacje pozarządowe, jednostki samorządu terytorialnego lub inne instytucje publiczne. Zainteresowane podmioty przygotowują zgłoszenia, w których określą liczbę chryzantem, które zamierzają odebrać. Deklaracje taką należy przekazać do 12 listopada do kierownika biura powiatowego ARiMR.

Wysokość stawki pomocy w przeliczeniu na jedną chryzantemę doniczkową zostanie podana w rozporządzeniu dotyczącym tego wsparcia. Planuje się, że pomoc będzie wypłacona do 31 grudnia 2020 r.

Gmina Rawicz poinformowała także, że Zakład Usług Komunalnych w Rawiczu pomoże zagospodarować kwiaty gminnych hodowców.

GRZEGORZ KUBIK, burmistrz Rawicza:

Rozmawiałem z osobami, które handlują kwiatami i zniczami. W Rawiczu skala problemu jest o wiele mniejsza niż w innych miastach, ponieważ nie wynajmujemy pasa drogowego przed cmentarzem, dbając o lokalnych przedsiębiorców, którzy cały rok sprzedają kwiaty czy znicze w stałych punktach. Aby rozważyć ewentualne gminne wsparcie, musimy poczekać na rozwój sytuacji. Zobaczymy, jaka będzie wysokość i rodzaj wsparcia rządowego, które zadeklarował premier. Ponadto ocenimy, czy mieszkańcy będą odwiedzać groby bliskich zamiast we Wszystkich Świętych, to w kolejnych dniach i idąc na cmentarz zakupią kwiaty doniczkowe i znicze. Pamiętajmy, że okres Święta Zmarłych został przesunięty do końca miesiąca, aby rozłożyć wizyty w czasie. Na oba czynniki w tym momencie nie ma odpowiedzi, dlatego powstrzymam się z deklaracjami do czasu rozwoju sytuacji w kolejnych dniach. Chciałbym zaapelować także, by mieszkańcy zgodnie z planem odwiedzili cmentarze i rozświetlali je tak pięknie, jak co roku 1 listopada.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE