reklama
reklama

Protest funkcjonariuszy służby więziennej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Funkcjonariusze z jednostek penitencjarnych w kraju - także rawickiego więzienia - tydzień temu wzięli udział w pikiecie pod siedzibą Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w Warszawie. Domagają się realizacji wszystkich postulatów z porozumienia zawartego w 2018 roku - po głośnym proteście służb mundurowych
reklama

Blisko 150 funkcjonariuszy z całej Polski wzięło udział w pikiecie, jaka odbyła się w ubiegłą środę, pod siedzibą Dyrektora Generalnego Służby Więziennej w Warszawie. Więziennicy mówią, że czują się oszukani. Twierdzą, że nie spełniono wszystkich postulatów zawartych w porozumieniu z 19 listopada 2018 roku.

Dlaczego więziennicy protestują?

Związki zawodowe domagają się m.in. reformy systemu dodatków służbowych. Chcą, aby przepisy dotyczące ich przyznawania były przejrzyste. 

Chcemy, żeby dodatek przekonywał doświadczonych funkcjonariuszy do pozostania w formacji, do tego by nie odchodzili po 15 czy 25 latach. Dzisiaj, w pewnym sensie, konstrukcja tego dodatku może nawet "wypychać" funkcjonariuszy ze służby - mówił w wywiadzie dla Dominika Mikołajczyka z portalu infosecurity24.pl, Czesław Tuła - przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa.

Kolejny postulat dotyczy uregulowania kwestii  nadgodzin. Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, funkcjonariusze wysyłani są na urlopy, by nie musieli wyrabiać dodatkowych godzin, które w normalnym toku służby - ich zdaniem - są nieuniknione. 

Więziennicy domagają się też tzw. "ustawy modernizacyjnej". Jak się dowiedzieliśmy, projekt przepisów jest już gotowy i niebawem ma się nim zająć Rada Ministrów.

Służba Więzienna opracowała i przekazała do Ministerstwa Sprawiedliwości wersję roboczą projektu ustawy o ustanowieniu „Programu modernizacji Służby Więziennej w latach 2021 - 2024", do wdrożenia której niezbędnym są jednak decyzje na szczeblu rządowym - związane z przyznaniem adekwatnych środków budżetowych, szacowanych na kilka miliardów złotych - przekazuje ppłk Elżbieta Krakowska, rzecznik prasowy Dyrektora Generalnego Słuzby Więziennej.

Rozmowy trwają

Już jutro ma się odbyć spotkanie strony społecznej z Dyrektorem Generalnym Służby Więziennej.

My chcemy dojść do porozumienia. Chcemy usiąść, rzeczowo i konkretnie porozmawiać - mówi Bolesław Groński, skarbnik Zarządu Głównego NSZZFiPW.

Jak nieoficialnie się dowiedzieliśmy, niewykluczone, że jeśli jutro nie dojdzie do porozumienia, funkcjonariusze rozpoczną protest i mogą masowo pójść na zwolnienia lekarskie.

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama