Reklama

Przed Tobą korek na autostradzie lub "esce", bo doszło do wypadku? Utwórz korytarz życia

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: D. Bela (archiwum)

Przed Tobą korek na autostradzie lub "esce", bo doszło do wypadku? Utwórz korytarz życia - Zdjęcie główne

foto D. Bela (archiwum)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Z roku na rok przybywa dróg szybkiego ruchu w Polsce. Niestety, poważnych zdarzeń czy pożarów na nich nie brakuje. Służby przypominają, że, gdy dojdzie do zatoru, obowiązkiem każdego kierowcy na autostradzie czy "ekspresówce" jest utworzenie korytarza życia.

Od 6 grudnia 2019 roku korytarz życia jest obowiązkiem wynikającym z przepisów. Spora część kierowców już go stosuje, jednak nadal zdarzają się przypadki zachowań niedopuszczalnych. 

Dalsza część tekstu pod filmami.

Czym jest korytarz życia? Jak go utworzyć?

Gdy dojdzie do wypadku, przepuszczenie karetki, radiowozu czy wozu strażackiego, jadących na sygnałach świetlnych i dźwiękowych, to prawny obowiązek każdego kierowcy. Jak czytamy w artykule 9 ustawy Prawo o ruchu drogowym:

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.

Jak zastosować się do tego przepisu na ekspresówce? W powiecie rawickim, na każdej z nitek S5, mamy możliwość jazdy dwoma pasami. Jakie rozwiązanie zastosować, gdy widzisz spory korek przed sobą? Zjedź do skrajnej krawędzi - na pasie szybkim z lewej strony (jak najbliżej pasa rozdziału), na wolnym - z prawej. W ten sposób na środku uformuje się przestrzeń, którą będą mogły wykorzystać służby. 

W ostatnich latach nie brakowało zdarzeń drogowych na terenie powiatu rawickiego, trzebnickiego czy leszczyńskiego, gdy jedna z nitek drogi ekspresowej S5 została zablokowana. Na szczęście, w większości przypadków, jak informowali internauci, inni kierowcy zazwyczaj tworzyli korytarz życia. Dzięki niemu, zespoły ratownictwa medycznego, strażacy czy policjanci mogli szybciej nieść pomoc poszkodowanym w wypadku czy pożarze. 

Nie utworzysz korytarza życia lub pojedziesz "pod prąd"? Są też kary

Warto stosować się do przepisów. Kwoty mandatów są bowiem wysokie. Za nieutworzenie korytarza życia grozi od 500 zł do 2.500 zł. Sporo mogą zapłacić też kierowcy, którzy zdecydują się na jazdę "pod prąd". Mandat wyniesie 2.000 zł.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE