Reklama

Rosyjskie ministerstwo krytykuje władze Rawicza

Opublikowano: pon, 6 wrz 2021 12:51
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W czwartek, 2 września, odbyła się konferencja prasowa przedstawicielki rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podczas niego Maria Zacharowa odniosła się do sprawy dewastacji pomnika na cmentarzu żołnierzy radzieckich w Rawiczu. Skrytykowała opieszałość władz Rawicza w tej sprawie.

Na początku czerwca na naszą redakcyjną skrzynkę trafiła informacja od jednego z internautów, który poinformował nas o aktach wandalizmu na cmentarzu Żołnierzy Armii Czerwonej przy ul. Grota Roweckiego w Rawiczu. Wandale zamalowali tyły czterech tablic z nazwiskami zmarłych oraz cokół obelisku. Za teren odpowiada gmina, która poinformowała w czerwcu, że zajmie się naprawą zniszczeń i sprawę zgłosi na policję.

To kolejny akt wandalizmu w Rawiczu. Niestety obserwujemy, że nie tylko niszczona jest przestrzeń publiczna, ale także miejsca pamięci. Niszczenie miejsc pamięci to przykry wyraz braku szacunku dla tych, którzy sami się już nie obronią - mówił wtedy burmistrz Grzegorz Kubik.

Rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa skrytykowała władze Rawicza 

Mimo trzech miesięcy od zgłoszenia problemu, z tyłu wspomnianego pomnika nadal znajdują się nieczytelne napisy i obrazki wykonane kilka miesięcy temu przez wandali. 

Zdjęcie z dnia 6 września 2021

W czwartek, 2 września, do tematu odniosła się rzeczniczka prasowa Rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Maria Zacharowa. Podczas swojego wystąpienia skrytykowała polskie władze za niepoinformowanie strony rosyjskiej o zdarzeniu.

Dopiero teraz dowiedzieliśmy się o kolejnym akcie wandalizmu wobec radzieckiego cmentarza wojennego w Polsce, dokonanym latem na miejscu spoczynku żołnierzy radzieckich w Rawiczu, gdzie pochowano ponad półtora tysiąca radzieckich żołnierzy poległych w walkach o miasto i jego okolice w styczniu 1945 roku - mówi Zaharova.

Zgodnie z umową zawartą w 1994 roku, Polska i Rosja zobowiązały się do niezwłocznego, wzajemnego informowania się o wszelkich aktach wandalizmu wobec miejsc pamięci i spoczynku oraz podejmowania niezwłocznych działań w celu usunięcia zniszczeń oraz odnalezienia sprawców i ukarania ich zgodnie z prawem krajowym.

Choć burmistrz potępił chuligański wybryk i obiecał, że władze miasta naprawią jego skutki, do tej pory nie zrobiono nic w celu uporządkowania pomnika - mówiła rzeczniczka rosyjskiego MSZ.

 

Maria Zacharowa, rzecznik prasowa rosyjskiego MSZ. fot: mid.ru

Gmina Rawicz odpowiada: "Dbamy o wszystkie miejsca pamięci"

Jak przekazuje Centrum Informacyjne Burmistrza, pracownicy Zakładu Usług Komunalnych podjęli próbę usunięcia namalowanych przez wandali napisów.

Ze względu na niewielką skuteczność czyszczenia, Zakład Usług Komunalnych postanowił zasięgnąć opinii, jakie mocniejsze środki chemiczne mogą zostać wykorzystane, by nie doprowadzić do uszkodzenia płyt - przekazuje CIB.

Jednocześnie przedstawiciele gminy zapewniają, że służby miejskie stale dbają o cmentarz.

Stanowczo potępiamy jakiekolwiek akty wandalizmu. Rawicz nie był i nie jest miejscem, w którym niszczenie mienia i miejsc pamięci jest w jakiekolwiek formie akceptowalne. Dbamy o wszystkie rawickie mejsca pamięci. Wierzę, że prace z nowymi środkami przyniosą efekt, którego wszyscy oczekujemy - mówi wiceburmistrz Rawicza Paweł Szybaj.

O komentarze do sprawy poprosiliśmy rzecznika prasowego Ministra Spraw Zagranicznych RP oraz Ambasadę Federacji Rosyjskiej w Polsce. Czekamy na odpowiedzi rzeczników prasowych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy