Na lutową sesję zaplanowano podjęcie uchwały o zamiarze likwidacji placówki. Jeśli cała procedura zostanie prawidłowo przeprowadzona, przedszkole przestanie działać z końcem sierpnia. Organ prowadzący, czyli gmina Rawicz, co najmniej 6 miesięcy przed terminem likwidacji musi zawiadomić rodziców i kuratora oświaty, co właśnie się dzieje.
Przedszkole w zabytkowej willi trudno dostosować do aktualnych wymogów
Przedszkole nr 1 im. Akademia Króla Stasia działa od 1945 roku. Obecnie funkcjonują w nim 4 oddziały, czyli o jeden mniej niż z latach poprzednich. Z nauczania, wychowania i opieki korzysta w nim 102 dzieci, a zatrudnionch jest 8 osób. Nigdy nie było uwag co do kwestii edukacyjnych, ale problemem są warunki techniczne panujące w budynku i pogarszająca się jego wartość użytkowa. Przedszkole znajduje się bowiem w willi z końca XIX wieku, która jest wpisana do rejestru zabytków.
- Wpis do rejestru oznacza nakaz zachowania lub odtworzenia bryły budynków, podziałów architektonicznych wystroju elewacji, geometrii dachu, rodzaju koloru pokrycia dachowego, więźby dachowej, historycznego układu pomieszczeń oraz historycznej, zabytkowej stolarki okiennej drzwiowej wewnetrznej oraz zewnętrznej. Wymaga też uzgodnienia zakresu ewentualnych prac remontowych z konserwatorem zabytków. Prowadzi to do niedogodności polegajacych na znacznym ograniczeniu możliwości wykonania prac, które służyłyby poprawie funkcjonalności budynku, jego lepszemu dostosowaniu do potrzeb dzieci. Generuje też większe koszty niż w przypadku prac remontowych w obiektach nie mających statusu zabytku - czytamy w uzasadnieniu do przygotowanej uchwały.
Szczegołówo wymieniono w niej też liczne remonty wykonywane na przestrzeni ostatnich lat, które w większości były realizacją zaleceń wydanych przez odpowiednie służby, czyli konserwatora zabytków, sanepid, inspektora nadzoru budowlanego i straż pożarną. Przypomniano, że budynek nie jest dostosowany do osób z niepełnosprawnościami, nie posiada parkingu, znajduje się przy bardzo ruchliwej drodze i choć jest dopuszczony do użytkowania, to niemal nieustająco wymaga napraw i remontów.
Nie chcieli zmienić lokalizacji Akademii Króla Stasia
Głównie dla zapewnienia dzieciom lepszych warunków lokalowych samorząd wybudował zupełnie nowe przedszkole, bo także stan techniczny "szóstki" nie był najlepszy, choć tam z zupełnie innych powodów - koszty remontu starej nieruchomości były zbyt wysokie.Przedszkole nr 6 im. Przyjaciół Kubusia Puchatka, zgodnie z planem władz, od września działa w nowoczesnym obiekcie przy ul. Lecha i Marii Kaczyńskich. Znalazły się w nim także oddziały z przedszkola nr 2, ale i tak pozostały wolne miejsca. Spełnia ono wszystkie niezbędne wymogi, ma duży parking, dwa nowe place zabaw, a w sąsiedztwie powstaje żłobek.
Akademia im. Króla Stasia pozostała w zabytkowej willi, bo taką wolę wyrazili rodzice i kadra. Zorganizowali protest, zbierali podpisy pod petycją i nie przekonywały ich żadne wyjaśnienia burmistrzów.
Głównymi argumentami protestujących rodziców były: spora odległość nowego przedszkola od dotychczasowej placówki ich dzieci, czy zbyt mały, ich zdaniem, plac zabaw. Przekonywali, że warto jednak starać się o pieniądze na remont zabytkowej willi.
Władze Rawicza zgodziły się na pozostawienie przedszkola w starej lokalizacji. Co się więc stało, że kilka miesięcy później, proces likwidacji "jedynki" ponownie rusza?
- W związku z budową nowego budynku, przewidzianego dla 12-oddziałowego przedszkola, w obecnej sytuacji nie ma podstaw do przeprowadzenia kosztownych modernizacji, inwestycji i remontów w Przedszkole nr 1 w Rawiczu, tym bardziej, że wartość użytkowa budynku na cele oświatowe coraz bardziej się pogarsza. Mimo starań samorządu, na przestrzeni ostatnich lat nie udało sie pozyskać zewnętrznych źródeł finansowania kompleksowego remontu. Gdyby to z kolei się powiodło, to przedszkole i tak na długi czas remontu musiałoby zmienić swoją lokalizację. Przy poprzedniej sieci przedszkolnej byto to praktycznie niemożliwe i wymagałoby kolejnych wydatków na prace przystosowujące inne budynki użyteczności publicznej do tymczasowego pobytu dzieci - napisano w uchwale.
Zaznaczono także, że stan bezpieczeństwa przeciwpożarowego i budowlanego w obiekcie jest zły i z biegiem czasu będzie postępował, co w ostateczności grozi wyłączeniem budynku z użytkowania. Z roku na rok maleje także liczba dzieci zapisywanych do tej właśnie placówki. Problemem jest też brak kandydatów na stanowisko dyrektora.
- W minionym roku, mimo kilku konkursów na stanowisko dyrektora, nie udalo się wyłonić takiego kandydata. Nie było też kandydata, któremu burmistrz mógłby powierzyć to stanowisko. Ostatecznie pełnienie obowiązków dyrektora powierzono nauczycielce na 10 miesięcy. Po upływie tego okresu problem się powtórzy. Część pracowników przedszkola z końcem roku szkolnego 2023/2024 odeszła i podjęła pracę w innych jednostkach, w tym w Przedszkolu nr 6 w Rawiczu. Również część rodziców przeniosła dzieci z Przedszkola nr 1 w Rawiczu do Przedszkola nr 6 w Rawiczu w jego nowej siedzibie. Obecni pracownicy Przedszkola nr 1 w Rawiczu coraz częściej obawiają się o swoje miejsca pracy, co wyrażają w rozmowach z organem prowadzącym na przestrzeni obecnego roku szkolnego - wyjaśnia wiceburmistrz Paweł Szybaj zaznaczając, że dlatego zasadne jest ponowne rozważenie formalnej likwidacji przedszkola i możliwosć przejścia wszystkich dzieci oraz większości pracowników do Przedszkola nr 6.
Przekonuje, że rozwiązanie takie pozwoli dzieciom na kontynuację wychowania przedszkolnego w bezpiecznych i nowoczesnych warunkach w gronie obecnych koleżanek i kolegów oraz z tymi samymi wychowawcami i pracownikami.
Spotkania, konsultacje i uchwała radnych o zamiarze likwidacji Przedszkola nr 1
Posiedzenie rady miejskiej, na którym zaplanowano podjęcie uchwały o zamiarze likwidacji placówki odbędzie się 12 lutego 2025 roku. Wcześniej odbyły się spotkania władz gminy z pracownikami, rodzicami, zebranie komisji oświaty z kadrą placówki i radą rodziców. Zorganizowano także dzień otwarty w Przedszkolu nr 6, by rodzice i ich pociechy mogli poznać panujące w nim warunki.
- W rezultacie przeniesienia Przedszkola nr 1 do nowego obiektu dzieci będą mogły realizować wychowanie przedszkolne i roczne przygotowanie przedszkolne w warunkach nieporównywalnie lepszych niż te, w których obecnie przebywają. Będą one zgodne ze współczesnymi standardami funkcjonowania przedszkoli. Znacząco poprawi się bezpieczeństwo i higiena pracy, zarowno dla dzieci, jak i pracowników. Dzieci będą mogły korzystać z nowoczesnych pomocy dydaktycznych, będą miały zapewnione dobre warunki do rekreacji. Komfort pobytu w przedszkolu wzrośnie, co będzie lepiej slużyło realizacji głównego celu wychowania przedszkolnego, jakim jest całościowe wsparcie rozwoju dziecka - podkreśla wiceburmistrz Szybaj.
Także władze gminy Miejska Górka budują nowy obiekt, który będzie siedzibą oddziałów zlokalizowanych aktualnie w kilku budynkach.