Główną ideą programu „Czyste powietrze” było dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji budynków oraz wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, spełniające najwyższe normy.
W czwartek, 28 listopada, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu poinformował, że o godz. 15:15 wstrzymano nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu. Dodano, że wszystkie wnioski, które zgodnie z regulaminem naboru wniosków wpłynęły do WFOŚiGW, w tym przez gminy, operatorów lub w ścieżce bankowej, przed czasem wstrzymania naboru, zostaną rozpatrzone.
Dlaczego nabór wniosków do programu „Czyste Powietrze” został wstrzymany?
Jak się okazuje przerwa jest związana z pierwszą, dużą modernizacją programu. Jak czytamy na stronie programu, aby przeprowadzić potrzebny remont programu „Czyste Powietrze” i jednocześnie uruchomić w połowie grudnia specjalny program skierowany do mieszkańców terenów dotkniętych powodzią, NFOŚiGW w uzgodnieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, podjął decyzję o wprowadzeniu przerwy w przyjmowaniu nowych wniosków przez wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej (WFOŚiGW). Jak deklarują, ten czas przerwy zostanie wykorzystany na obsługę dotychczas złożonych wniosków - będzie to zatem dalej okres intensywnej realizacji programu.
- Naszym najważniejszym celem jest poprawa jakości powietrza, ale także musimy ochronić przed nieuczciwymi wykonawcami i pośrednikami Polki i Polaków, by nie narażać ich na konieczność zwrotu dotacji lub rachunki grozy. Jednocześnie w ramach programu „Czyste Powietrze”, skupiamy się teraz na tak ważnej pomocy dla mieszkańców województw dotkniętych powodzią. Zabezpieczyliśmy na ten cel 300 milionów złotych - informuje na stornie programu Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
NFOŚiGW podkreśla, że reforma programu jest potrzebna dla społeczeństwa.
- Chcemy położyć kres nadużyciom w programie „Czyste Powietrze”. Przeprowadziliśmy wzmożone kontrole, skutki nieprawidłowości to oddawane dotacje (wraz z odsetkami) lub zmniejszenie dofinansowania. Trzeba skończyć ze 100‐procentowym dofinansowaniem na kilka domów, z wielokrotnym zawyżaniem rachunków przez nieuczciwych wykonawców za usługi i materiały, z wymuszaniem pełnomocnictwa, na podstawie którego firmy dostawały zaliczkę na swój rachunek, znikały z rynku, a cała odpowiedzialność spadała na nieświadomego beneficjenta - wyjaśnia na stronie zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW Robert Gajda.
Nowy program „Czyste Powietrze” na wiosnę
NFOŚiGW zapowiada, że nowa wersja programu „Czyste Powietrze” zadebiutuje na wiosnę 2025 r. Wskazuje także najważniejsze zmiany jakie obejmie „remont” programu.W nowym naborze beneficjenci programu mogą się spodziewać:
- obowiązku wypłaty zaliczki na konto beneficjenta, a nie wykonawcy,
- limitu dotacji na poszczególne kategorie kosztów, czyli koniec z drzwiami za 20-40 tys. zł,
- dotacji dla rzeczywiście najuboższych, czyli dodatkowe warunki „wejścia” do najwyższego poziomu dofinansowania, koniec z przepisywaniem budynku „na wnuczka” - beneficjent będzie musiał wykazać własność lub współwłasność budynku/lokalu przez określony czas przed złożeniem wniosku o dofinansowanie,
- końca wymiany dwóch okien w budynku, będzie wymagane uzyskanie określonego standardu energetycznego w wyniku realizacji inwestycji,
- zwiększenia liczby kontroli na miejscu.
- Uprościmy proces pozyskania finansowania, by łatwiej można było skorzystać ze wsparcia. Przyspieszymy też obsługę wniosków i rozliczenie, by szybciej pieniądze trafiały na konta Polek i Polaków. Dzięki reformie, nowe „Czyste Powietrze” będzie kontynuowane na lepszych, zdrowych zasadach, tak by nadal działać na rzecz czystego powietrza i niższych rachunków za ogrzewanie - wskazuje na stronie programu Robert Gajda.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.