Reklama

Przez trzy miesiące hodowali kryształy

Opublikowano:
Autor:

Przez trzy miesiące hodowali kryształy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Piotr May został laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Wzrostu Kryształów dla Młodzieży Szkolnej 2020, organizowanego dla uczniów szkół podstawowych i średnich przez Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Jak wspomina Renata Włodarczak, nauczycielka fizyki w Szkole Podstawowej w Jutrosinie, wszystko zaczęło się w lutym, kiedy ogłoszono konkurs.

- Jego celem było wzbudzenie zainteresowania pięknem świata kryształów wśród młodzieży. Tak też się stało w przypadku trojga uczniów: Natalii Kłakulak z klasy 8b, Piotra Maya i Oliwiera Brzeskota z klasy 7b. Swoje kryształy hodowali przez trzy miesiące, przestrzegając przy tym stężenia i temperatury roztworu, temperatury otoczenia oraz ciągłego ich „dokarmiania” - opowiada Renata Włodarczak.

Pomalowane i zabezpieczone kryształy wraz z dokumentacją opisującą proces wzrostu zostały przesłane do Katowic, skąd przyszły wyniki.

- Gratuluje Piotrowi sukcesu. Uważam, że ogromnym sukcesem jest samo wyhodowanie kryształu. Zdaję sobie sprawę, że proces nie udałby się, gdyby nie upór, którym musieli wykazać się uczestnicy konkursu, a nabyta przy tym wiedza jest bezcenna – podkreśla nauczycielka fizyki. Dodaje, że do procesu tworzenia kryształu potrzeba siarczanu miedzi, gorącej wody, sznurka lub nitki i naczynia. W efekcie uczniowie wyhodowali kilkunastogramowe kryształy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE