Reklama

Radni zdecydowali o podziale miliona złotych za szczepienia przeciwko koronawirusowi

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Radni zdecydowali o podziale miliona złotych za szczepienia przeciwko koronawirusowi  - Zdjęcie główne

Plac zabaw ma powstać na terenie dzierżawionym od kościoła | foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Samorząd rozdysponował kwotę 1 mln zł, jaką otrzymał za wysoki procent wyszczepienia mieszkańców przeciwko koronawirusowi. Pieniądze podzielono między straż pożarną i ośrodki zdrowia. Część puli została przeznaczona na budowę placu zabaw.

„Rosnąca odporność” to był jeden ubiegłorocznych z konkursów w ramach Narodowego Programu Szczepień, który miał zachęcić Polaków do przyjmowania szczepionki przeciwko koronawirusowi. Przewidywał on wsparcie finansowe dla gmin, które osiągną najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców pomiędzy 1 sierpnia a 31 października 2021 r.

Mogły brać w nim udział wszystkie gminy w kraju - za wyjątkiem miast na prawach powiatu. Za pierwsze miejsce na obszarze powiatu można zdobyć 1 mln zł, za drugie - 500 tys. zł, a za trzecie - 250 tys. zł. 

Pieniądze dla trzech samorządów

W listopadzie już było wiadomo, że sporo środków może trafić do powiatu rawickiego - 1 mln zł do gminy Miejska Górka, 500 tys. zł do Pakosławia, a 250 tys. zł do Bojanowa. Informacje te potwierdziły się tuż pod świętami bożonarodzeniowymi i samorząd miejskogórecki już wtedy miał plan, jak nagrodę wyda. Jednak dopiero teraz zapadła ostateczna decyzja. 

Milion na trzy części

Jak przypomniał burmistrz Karol Skrzypczak pieniądze te można było przeznaczyć na różne zadania związane ze zwalczaniem covidu, ze zdrowiem i bezpieczeństwem. Uznano więc, że pozna je wydać na leczenie pacjentów, ratowanie ludzi i poprawę kondycji fizycznej najmłodszych. 

Holmatro, przyczepka i pralnica

Jako dotację na bezpieczeństwo publiczne z 125 tys. zł z całej puli przekazano na zakup sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Miejskiej Górce, który ma służyć także ochotnikom z innych miejscowości.

Będzie to urządzenie Holmatro, przyczepka do quada, którego strażacy kupili sobie za środki również zdobyte przy obsłudze punktów szczepień oraz pralnica - wylicza burmistrz. - Takim urządzeniem, które służy do prania specjalistycznych mundurów z zachowaniem ich właściwości dysponuje obecnie tylko Państwowa Straż Pożarna w Rawiczu. Wkrótce będzie też dyspozycji naszych strażaków - podkreślił włodarz.

Proporcjonalnie do liczby pacjentów

W budżecie, w dziale zdrowie zapisano z kolei 400 tys. zł na wsparcie przychodni zdrowia -ośrodka „Salus” i niepublicznego zakładu opieki zdrowotnej Barbary Bogackiej-Gancarczyk.

Kwota ta zostanie podzielona proporcjonalnie do liczby naszych mieszkańców leczonych w tych placówkach. Będą one mogły zakupić sprzęt lub wyposażenie - mówi burmistrz Skrzypczak.

Zastrzega jednak, że najpierw jednak trzeba poczekać aż Regionalna Izba Obrachunkowa zatwierdzi uchwałę związaną z udzieleniem wsparcia jednostkom niezaliczanym do sektora finansów publicznych.

Burmistrz przypomina, że teren został wydzierżawiony od parafii.

Jeszcze w tym roku, w letnich miesiącach powinny stanąć na nim pierwsze urządzenia - przypomina Karol Skrzypczak.

Dodaje, że ta kwota zostanie powiększona jeszcze o 150 tys. zł z funduszu przeciwdziałania alkoholizmowi oraz o 120 tys zł dotacji z programu PROW, który jest w dyspzycji lokalnej grupy działania Gościnna Wielopolska.

W tym roku przewidujemy nie tylko montaż pierwszych urządzeń zabawowych, ale także roboty związane z zagospodarowaniem - oczyszczeniem i odmuleniem - małego oczka wodnego, które znajduje się na tym terenie - opisuje Karol Skrzypczak.   - Wydamy więc około 700 tys. zł. Na pewno w tym roku nie zagospodarujemy całego placu, ale to będzie już duży krok na drodze do realizacji inwestycji. Dzierżawa obejmuje też budynek, w którym działają oddziały przedszkolne oraz część budynków gospodarczych, więc pole do popisu mamy duże - zastrzega. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy