reklama
reklama

Radny chce, by w Rawiczu powstała tężnia solankowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: kk24.pl

Radny chce, by w Rawiczu powstała tężnia solankowa - Zdjęcie główne

Tężnia solankowa w Kędzierzynie-Koźlu | foto kk24.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Mariusz Suchanecki, radny Samorządnych PRA, złożył na ręce burmistrza interpelację, w której wnioskuje o budowę tężni solankowej w Rawiczu. Jego zdaniem, takie instalacje budowane są w całej Polsce, a ich pozytywny wpływ na zdrowie ludzi potwierdzają wieloletnie badania naukowe.
reklama

Niegdyś tężnie solankowe wykorzystywane były do produkcji soli kuchennej. Wydobywana z kopalni woda bogata w sól, była rozpylana na drewnianych budowlach, z których później zbierano surowiec. Dzisiaj takie obiekty pełnią role głównie zdrowotną. Specyficzny mikroklimat jaki powstaje w pobliżu tężni pomaga osobom z schorzeniami układu oddechowego - w tym z astmą, czy alergią oddechową. Tężnie pełnią też rolę filtra powietrza, nawilżają je i oczyszczają ze szkodliwych substancji.

Tężnia solankowa w Rawiczu? Radny składa propozycję

W ostatnich dniach na biurko burmistrza trafiła interpelacja radnego klubu Samorządni PRA - Mariusza Suchaneckiego, w której proponuje, by w parku przy Domu Kultury w Rawiczu powstała tężnia solankowa.

Podobne instalacje budowane są w całej Polsce, a ich pozytywny wpływ na zdrowie ludzi potwierdzają wieloletnie badania naukowe - uzasadnia radny.

Jego zdaniem, taki obiekt pomógłby mieszkańcom, którzy mają problemy zdrowotne po przechorowaniu COVID-19.

Inhalacje areozolem z solanki umożliwiają odzyskanie równowagi organizmu i skuteczną walkę z licznymi chorobami. Lokalizacja tężni w parku przy Domu Kultury wzbogaci ponadto ofertę rekreacyjną Miasta i spowoduje zwiększenie atrakcyjności Gminy - czytamy w treści interpelacji.

Wiceburmistrz Rawicza nie wyklucza budowy tężni solankowej 

Interpelację radnego komentuje wiceburmistrz Paweł Szybaj.

Urząd przeanalizuje pod względem technicznym i finansowym. Sprawdzi możliwości pozyskania dofinansowania zewnętrznego - mówi Paweł Szybaj.

Dodaje, że konieczna może być zgoda konserwatora ochrony zabytków, by postawić taki obiekt w obrębie parku przy DK.

foto: kk24.pl

 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama