- Wystarczy mocniejszy podmuch wiatru, aby fragmenty dachu, bądź elewacji stworzyły realne zagrożenie dla ludzi - podkreśla radny Paweł Kląskała i apeluje do wójta, by gmina zainteresowała się opuszczonymi i zaniedbanymi budynkami w Chojnie.
Obiekty, które ma na myśli rajca, to trzy budynki znajdujące się przy drodze powiatowej na terenie Chojna.
- Są one w bardzo złym stanie technicznym - podkreśla Paweł Kląskała. - To powoduje niebezpieczeństwo nie tylko dla sąsiadów, lecz także dla użytkowników chodnika oraz drogi.
Dwa budynki znajdują się bezpośrednio właśnie przy chodniku. Paweł Kląskała zwraca uwagę, że w budynkach gnieżdżą się szkodniki oraz insekty, co może mieć wpływa na jakość paszy i plonów magazynowanych w sąsiednich gospodarstwach.
Wójt twierdzi, że gmina opuszczonymi budynkami już się zajęła. Jak wyjaśnia, w przypadku jednej nieruchomości, wysłane zostało pismo do zarządcy - Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - o uporządkowanie terenu i zbadanie stanu technicznego budynku. Odnośnie kolejnej zabudowanej działki wysłano zapytanie do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Rawiczu - by ustalić obecny stan prawny obiektu.
Trzecia nieruchomość (na zdjęciu) znajduje się tuż przy jezdni przy trasie Rawicz - Pakosław.
- Budynek faktycznie nie jest w dobrym stanie - przyznaje włodarz gminy. - W tej sprawie prowadzone są rozmowy z Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego. Problemem jest niezakończone postępowanie spadkowe, które uniemożliwia Nadzorowi Budowlanemu wydanie aktu administracyjnego - wyjaśnia włodarz. - twierdzi Piotr Skrzypek, włodarz Pakosławia.
Prawo mówi jasno - to właściciel budynku ma bezwzględny obowiązek utrzymania go w należytym porządku i stanie technicznym. Wynika to wprost z ustawy, a zaniedbania w w tym zakresie grożą odpowiedzialnością karną.
Właściciele i zarządcy obiektów budowlanych, którzy nie wykonują obowiązków w zakresie obowiązkowych kontroli, dopuszczają się przestępstwa budowlanego - potwierdza asp. sztab. Beata Jarczewska, rzecznik prasowy rawickiej policji. - Zgodnie z art. 91a ustawy Prawo budowlane, kto nie spełnia obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, gdzie jedna stawka może wynieść od 10 zł do 2 tys. zł, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku - wymienia policjantka.