Reklama

Reklama

Radny zwrócił uwagę na pustostany w Chojnie

Opublikowano: pon, 7 gru 2020 14:00
Autor:

Radny zwrócił uwagę na pustostany w Chojnie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Reklama

- Wystarczy mocniejszy podmuch wiatru, aby fragmenty dachu, bądź elewacji stworzyły realne zagrożenie dla ludzi - podkreśla radny Paweł Kląskała i apeluje do wójta, by gmina zainteresowała się opuszczonymi i zaniedbanymi budynkami w Chojnie.

Obiekty, które ma na myśli rajca, to trzy budynki znajdujące się przy drodze powiatowej na terenie Chojna.

- Są one w bardzo złym stanie technicznym - podkreśla Paweł Kląskała. - To powoduje niebezpieczeństwo nie tylko dla sąsiadów, lecz także dla użytkowników chodnika oraz drogi.

Dwa budynki znajdują się bezpośrednio właśnie przy chodniku. Paweł Kląskała zwraca uwagę, że w budynkach gnieżdżą się szkodniki oraz insekty, co może mieć wpływa na jakość paszy i plonów magazynowanych w sąsiednich gospodarstwach.

Wójt twierdzi, że gmina opuszczonymi budynkami już się zajęła. Jak wyjaśnia, w przypadku jednej nieruchomości, wysłane zostało pismo do zarządcy - Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa - o uporządkowanie terenu i zbadanie stanu technicznego budynku. Odnośnie kolejnej zabudowanej działki wysłano zapytanie do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Rawiczu - by ustalić obecny stan prawny obiektu. 

Trzecia nieruchomość (na zdjęciu) znajduje się tuż przy jezdni przy trasie Rawicz - Pakosław.

- Budynek faktycznie nie jest w dobrym stanie - przyznaje włodarz gminy. - W tej sprawie prowadzone są rozmowy z Powiatowym Inspektoratem Nadzoru Budowlanego. Problemem jest niezakończone postępowanie spadkowe, które uniemożliwia Nadzorowi Budowlanemu wydanie aktu administracyjnego - wyjaśnia włodarz. - twierdzi Piotr Skrzypek, włodarz Pakosławia.

Prawo mówi jasno - to właściciel budynku ma bezwzględny obowiązek utrzymania go w należytym porządku i stanie technicznym. Wynika to wprost z ustawy, a zaniedbania w w tym zakresie grożą odpowiedzialnością karną.

Właściciele i zarządcy obiektów budowlanych, którzy nie wykonują obowiązków w zakresie obowiązkowych kontroli, dopuszczają się przestępstwa budowlanego - potwierdza asp. sztab. Beata Jarczewska, rzecznik prasowy rawickiej policji. - Zgodnie z art. 91a ustawy Prawo budowlane, kto nie spełnia obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, gdzie jedna stawka może wynieść od 10 zł do 2 tys. zł, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku - wymienia policjantka.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (4)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

  • rok temu | ocena +1 / -5

    Marian

    Przez tyle lat się starali właściciele budynku żeby gmina dała im lokal zastępczy wiele było pisane wniosków i za każdym razem była odmowa ponieważ gminę nie było stać na lokal zastępczy a teraz gminę nawet nie stać żeby skontaktować się z właścicielami w celu usunięcia budynku. Tylko. Wypisują wnioski do sądu o ukaranie właścicieli. Po prostu kpin... Rozwiń

  • rok temu | ocena +10 / -11

    1209

    Jak już wyjdziemy z UE, a dużo na to wskazuje, to takie widoki za jakiś czas staną się codziennością.