Reklama

Ranking Perspektyw 2021. Jak w zestawieniu wypadły miejscowe szkoły średnie?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adobe Stock

Ranking Perspektyw 2021. Jak w zestawieniu wypadły miejscowe szkoły średnie? - Zdjęcie główne

Ranking Perspektywy 2021. Jak wypadły rawickie szkoły? | foto Adobe Stock

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miesięcznik edukacyjny "Perspektywy" wraz z dziennikiem "Rzeczpospolita" opublikował najnowszy ranking najlepszych liceów i techników w kraju. Jak wypadły szkoły z powiatu rawickiego?

Trzy szkoły z powiatu rawickiego znalazły się w najnowszym zestawieniu: Zespół Szkół im. jana Pawła II w Jutrosinie, Zespół Szkół Zawodowych oraz I Liceum Ogólnokształcące w Rawiczu.

Ranking Liceów Ogólnokształcących uwzględnia szkoły dla młodzieży, gdzie w czerwcu 2020 roku maturę, na arkuszach standardowych, zdawało minimum 12 maturzystów, którzy pochodzili do egzaminu pierwszy raz. Dodatkowo, wyniki średnie z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym, nie mogły być niższe niż 0,75 średniej krajowej w liceach.

Podobne kryteria oceniania obowiązywały w Rankingu Techników. Tam, brane pod uwagę były również wyniki z egzaminów zawodowych.

Ranking Perpektyw 2021. LO z brązową odznaką i gorszym wynikiem

Rawicki "ogólniak" zanotował gorszą pozycję niż rok temu. W 2020 roku szkoła znalazła się na 65. miejscu w Wielkopolsce i 774. miejscu w kraju (w roku 2019 miała 823. pozycję). W najnowszym rankingu, przygotowanym na rok 2021, LO znalazło się na 74. miejscu w województwie i 894. w Polsce.

Prowadzona corocznie analiza wyników matur nie wykazuje większych odchyleń i nie rodzi niepokoju. Wpływ na zmianę miejsca wynika przede wszystkim z faktu, że nie posiadaliśmy w ubiegłym roku olimpijczyków, jak również fakt, że mieliśmy jeden słabszy zespół klasowy - komentuje Łucja Dera, dyrektor LO w Rawiczu.

Mimo spadku, szkole udało się utrzymać tytuł "Brązowej Szkoły", który przysługuje liceom, które zajęły miejsca 501-1000.

Zważywszy na panującą od marca ubiegłego roku pandemię i wprowadzoną naukę zdalną, cieszy nas fakt, że nadal możemy szczycić się posiadaniem tytułu „Brązowej szkoły” - dodaje dyrektor LO

Ranking Perpektyw 2021. ZSZ poza głównym rankingiem

Wśród najlepszych pięciuset techników w kraju, biorących udział w rankingu głównym, nie ma Zespołu Szkół Zawodowych w Rawiczu. W 2020 roku szkoła była 55. w województwie. Rok wcześniej, ZSZ znalazło się w pierwszej pięćdziesiątce, zajmując 36. lokatę w Wielkopolsce i 410. w kraju. W aktualnym rankingu wojewódzkim, przygotowanym na 2021, placówka oświatowa zaliczyła spadek i uplasowała się na 76. miejscu.

Zespół Szkół Zawodowych w Rawiczu odnotował znaczny spadek w rankingu. Po przeprowadzonych analizach, można zauważyć, że same egzaminy maturalne zanotowały nieznaczny spadek wyników. Gorzej jednak wygląda sytuacja na egzaminach zawodowych - przekazuje Daria Jagła, p.o. dyrektora ZSZ w Rawiczu.

Zdaniem Darii Jagły, wpływ na wynik mogła mieć edukacja zdalna, z jaką szkoła musiała się mierzyć przez większość drugiego semestru w zeszłym roku szkolnym i aktualnie.

Nie stanowi to oczywiście całkowitego uzasadnienia spadku rankingu. W szkole odbędzie się rada pedagogiczna, na której będzie poruszany wskazywany problem niskiej zdawalności egzaminów zewnętrznych i zwiększenia udziału uczniów, w punktowanych olimpiadach - dodaje p.o dyrektora ZSZ.

Ranking Perspektyw 2021. ZS w Jutrosinie w pierwszej setce w województwie

W tegorocznym rankingu liceów w województwie wielkopolskim, swoje miejsce znalazł Zespół Szkół im. Jana Pawła II w Jutrosinie. Szkoła w 2021 roku uplasowała się na 95. miejscu w Wielkopolsce.  Nie odnnotowano jej jednak w rankingu ogólnopolskim. Ostatni raz LO w Jutrosinie znalazło się w głównej tabeli w 2019 roku, zajmując wtedy 932. miejsce w kraju.

Ranking Perpektyw 2021. Starostwo komentuje

Organem oprowadzącym dwóch z wymienionych w rankingu szkół (LO i ZSZ w Rawiczu) jest Powiat Rawicki. O komentarz poprosiliśmy Jakuba Morysona, zastępcę starosty rawickiego, odpowiedzialnego za sprawy związane z oświatą. 

Pomimo niezłej zdawalności egzaminów zewnętrznych, należy jeszcze bardziej skupić się na udziale naszych uczniów w olimpiadach przedmiotwych - komentuje Jakub Moryson, wicestarosta rawicki.

Samorządowiec przekazał, że poprosi dyrektorów obu szkół, aby podnieśli zdawalność matur i egzaminów zewnętrznych oraz udział - z sukcesami - uczniów w olimpiadach przedmiotowych. 

Ranking Wojewódzki Liceów w 2021 - wielkopolskie

 1. II LO im. Generałowej Zamoyskiej i Heleny Modrzejewskiej (Poznań)
 2. VIII LO im. Adama Mickiewicza (Poznań)
 3. I LO z Odd. Dwujęz. (Swarzędz)
 4. LO św. Marii Magdaleny (Poznań)
 5. Publ. Salezjańskie LO im. bł. Piątki Poznańskiej (Poznań)
 6. I LO im. Karola Marcinkowskiego (Poznań)
 7. II LO im. Mikołaja Kopernika z Oddz. Dwujęz. i Międzynar. (Leszno)

 

Ranking Wojewódzki Techników w 2021 - wielkopolskie

 1. Technikum Komunikacji - ZSK (Poznań)
 2. Technikum Łączności - ZSŁ im. Mikołaja Kopernika (Poznań)
 3. Technikum Budowlane im. gen. Władysława Andersa (Poznań)
 4. Technikum im. Stanisława Staszica (Nowy Tomyśl)
 5. Technikum nr 1 - ZSP im. Boh. Monte Cassino (Września)
 6. Technikum nr 1 - ZST (Ostrów Wielkopolski)
 7. Technikum nr 1 - ZSE (Leszno)
 

Pełne listy na portalu: perspektywy.pl 

Czytaj także: Kto odpowiada za ustawienie ławek na rynku?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy