reklama

Rawicka Noc Muzeów rozpoczęła się w więzieniu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rawicka Noc Muzeów rozpoczęła się w więzieniu - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
17
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościSpacer po historycznej oraz współczesnej części rawickiego więzienia był pierwszym wydarzeniem zaplanowanym na dzisiejszą Noc Muzeów. Co można było zobaczyć?
reklama

Rawickie więzienie budzi zainteresowanie - nie tylko swoją bogatą 200-letnią historią, ale tajemniczością, bo choć jest ważną częścią miasta nie każdy może zobaczyć, jak wygląda na murami i drutami. Dziś (18 maja 2024 roku) taką szansę miało blisko 80 osób.

"Spacer" po zakładzie karnym to pierwszy punkt dzisiejszej Rawickiej Nocy Muzeów. Chodziło głównie o przypomnienie historii obiektu, ale również miejscem pamięci o polskich więźniach politycznych reżimu hitlerowskiego i stalinowskiego. Przy okazji można było zobaczyć współczesne części więzienia, dowiedzieć się więcej o specyfice funkcjonowania jednostki i pracy Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej, która jest jedną z kilkunastu tego rodzaju w kraju. 

- Zakład Karny w Rawiczu włączył się w tegoroczną edycję Nocy Muzeów organizowaną w Rawiczu przez Muzeum Ziemi Rawiciej. Ten szczególny czas stał się okazją do zgłębienia historii naszej jednostki i poznania jej współczesnego oblicza. Rawickie więzienie jest symbolem, z którym kojarzone jest miasto. Jego bogata - ponad dwustuletnia historia – jest tematem, który intryguje i wzbudza ciekawość mieszkańców. Zakład Karny w Rawiczu zaznacza również swoje miejsce w regionie poprzez zaangażowanie w działalność na rzecz lokalnej społeczności - na różnych płaszczyznach. Organizowana przez Muzeum Ziemi Rawickiej - którego jesteśmy partnerem – Noc Muzeów, stała się inspiracją do poznania więzienia, jego genezy, dziejów i aktualnej działalności - miejsca, które na co dzień jest niedostępne dla ogółu, a które spełnia bardzo ważną rolę w regionie - komentuje mjr Ewa Szulc, rzecznik prasowa Zakładu Karnego w Rawiczu.

reklama

Wizyta w Zakładzie Karnym w Rawiczu odbyła się z samego rana, a jej uczestnicy musieli dostosować się do zasad i warunków panujących wewnątrz. Musieli więc za bramą zostawić zbędne rzeczy i urządzenia elektroniczne, a w środku słuchać poleceń funkcjonariuszy. W rolę przewodników wcielili się mjr Ewa Szulc - rzecznik prasowa jednostki oraz por. Marek Szulc.

Przypomnieli, że w rawickim więzieniu są 824 miejsca i zazwyczaj około 800 jest zapełnionych. Karę w nim odbywają ci, którzy po raz pierwszy weszli w konflikt z prawem, a nie recydywiści. W skład obiektu wchodzi także areszt śledczy oraz oddział terapeutyczny dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi. W zakładzie karnym pracuje także specjalna grupa zajmująca się dozorem elektronicznym.

reklama

Uczestnicy "spaceru" dowiedzieli się także, gdzie osadzeni pracują, jakie wykształcenie mogą zdobyć i jak spędzają wolny czas. Zobaczyli warsztaty terapii zajęciowej, więzienny dom kultury, pawilon mieszkalny i plac spacerowy.

Na koniec przedstawiciele Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej okręgu poznańskiego stacjonującej w Zakładzie Karnym w Rawiczu zaprezentowali stosowane w służbie środki ochrony i pojazdy konwojowe.

- Było to bardzo ciekawe i wartościowe wydarzenie, które pozwoliło na przybliżenie tego, co dzieje się za wielkim murem i uświadomienie roli i znaczenia Służby Więziennej w systemie organizacji państwa - podsumowuje Ewa Szulc.

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama