reklama

Rawicz. 80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Zawyły syreny [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Rawicz. 80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego. Zawyły syreny [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
46
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościWe wszystkich gminach powiatu rawickiego 1 sierpnia 2024 roku, o godz. 17.00 zawyły syreny. W ten sposób została upamiętniona 80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego.
reklama

Uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego odbyła się w Rawiczu o godz. 17.00 - czyli w godzinę „W”, która 1 sierpnia 1944 roku rozpoczęła działania zbrojne w stolicy.

Wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Żołnierza Polskiego złożyły delegacje władz samorządowych, organizacji społecznych i politycznych oraz służb mundurowych. Niektórzy mieszkańcy zatrzymali się na plantach czy deptaku, oddając hołd powstańcom.

Podczas uroczystości głos zabrał Roman Trawiński. Przemawiał w imieniu NSZZ Solidarność Ziemi Rawickiej, Stowarzyszenia "Ku Niepodległej", Koła Przyjaciół Radia Maryja przy parafii pw. św. Andrzeja Boboli i grupy założycielskiej stowarzyszenia sympatyków partii Konfederacja Wolność i Niepodległość. Zarecytował, m.in. wiersz poety Józefa Szczepańskiego "Czerwona Zaraza". Opowiedział też o wydarzeniach z okresu międzywojennego, a także o wybuchu II wojny światowej. 

reklama

- Cześć i chwała bohaterom powstania warszawskiego, dzięki którym nasze serca biją dziś polskim rytmem - podkreślił. 

Powstanie warszawskie trwało 63 dni

- 1 sierpnia o godz. 17.00 w Warszawie rozpoczęły się heroiczne zmagania powstańców z hitlerowskim okupantem, które trwały do 2 października 1944 roku. Powstanie Warszawskie było największą bitwą, stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Powstańcy walczyli bowiem przeciwko regularnym formacjom niemieckim, bez ciężkiego uzbrojenia, samolotów, dział i czołgów. O jego wybuchu przesądziły względy polityczne, a nie położenie militarne. Było najdonioślejszym działaniem Armii Krajowej. Walki, zaplanowane na kilka dni, trwały 63 dni. Powstanie, choć nie osiągnęło celów wojskowych ani politycznych, było fenomenem w skali okupowanej Europy. Dla kolejnych pokoleń Polaków stało się symbolem męstwa w walce o niepodległość - czytamy na stronie internetowej Wojska Polskiego.

reklama

Do dzisiaj wśród historyków, zajmujących się tematyką II wojny światowej, pojawiają się jednak kontrowersje związane z zasadnością decyzji o wywołaniu powstania, a także jego znaczenia geopolitycznego. Szereg emocji budzi kwestia tragicznych rezultatów sierpniowego zrywu, m.in. zniszczenie Warszawy czy utrata pokolenia młodych ludzi.

ZOBACZ TAKŻE: polecany artykuł

reklama
reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama