Reklama

Rawicz. Bractwo Kurkowe świętuje 380-lecie. Był przemarsz, odznaczenia i zawody [ZDJĘCIA]

Opublikowano: śr, 18 maj 2022 16:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Najstarszą organizacją w Rawiczu jest Bractwo Kurkowe. W tym roku świętuje 380 lat.

Jak zauważył Maciej Osiński, I Starszy Bractwa Kurkowego w Rawiczu, trudno w pigułce przedstawić 380 lat historii bractwa. Z tym zadaniem poradził sobie jednak Tadeusz Pawłowski, kronikarz organizacji. Jest on autorem monografii o historii rawickiego Bractwa Kurkowego.

„Bractwo Strzeleckie Rawicza jest tak stare, jak samo miasto”, zapisano w kronice miasta Rawicza oraz w aktach Bractwa Strzeleckiego, które istniały jeszcze w XIX wieku - zauważył Tadeusz Pawłowski. - W 1638 r. hrabia Przyjemski, dziedzic Sierakowa oraz okolicznych terenów, zwrócił się do króla Władysława IV o zgodę na utworzenie nowego miasta i nadanie mu prawa magdeburskiego. Wydanie przywileju lokacyjnego nastąpiło 24 marca 1638 roku, co jest uważane za dzień narodzin Rawicza. Edykt królewski, podpisany przez Władysława IV, króla Polski zawiera akapit dotyczący stowarzyszeń i bractwa strzeleckiego: „Ponadto wszystkie bractwa, stowarzyszenia i cechy, następnie i zwyczaje na wzór innych większych miast w tymże mieście mające być ustanowione w pełni akceptujemy.

Cztery lata później, 8 sierpnia 1642 roku, Adam Olbracht Przyjemski zatwierdził pierwszy statut Bractwa Kurkowego, spisany w języku niemieckim oraz nadał organizacji działkę pomiędzy ówczesnymi bramami Wrocławską a Szymanowską, zwalniając je również z wszelkich podatków.

Przez lata - w strukturach bractwa - znajdowało się 50-60 osób. W 2022 roku rawicka organizacja świętuje 380-lecie powstania. Uroczystość odbyła się w minioną niedzielę (15.05.2022).

380 lat Bractwa Kurkowego w Rawiczu

Obchody były wyjątkowe. Składały się na nie: zbiórka w parku pod Domem Kultury, przemarsz władz i delegacji brackich z pocztami sztandarowymi, a także zaproszonych gości do parafii pw. Chrystusa Króla i Zwiastowania NMP na mszę świętą, złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Jana Pawła II i Żołnierza Polskiego, a także powrót do miejsca zbiórki. O oprawę muzyczną zadbała orkiestra dęta z Miejskiej Górki.

Rawicz. Świętowali w parku przy Domu Kultury

W czasie uroczystości 380-lecia Bractwa Kurkowego w Rawiczu Krzysztof Larski, prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP i Zbigniew Madej, Król Zjednoczenia KBS RP udekorowali Sztandar Bractwa Kurkowego Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi ZKBS RP. Ponadto, prezes odznaczył - za pracę i zaangażowanie - Andrzeja Pawłowskiego Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi ZKBS RP.

Uhonorowano także innych braci. Na wniosek Zarządu Bractwa Kurkowego w Rawiczu, decyzją Kapituły Orderu Zasługi ZKBS RP za swą aktywną działalność zostali odznaczeni: Robert Karkosz i Marcin Stoiński (Krzyżem Komandorskim z Mieczami); Tomasz Pawłowski, Łukasz Łoza, Marian Kloc (Krzyżem Komandorskim), a Robert Szymkowiak - Krzyżem Oficerskim.

W ostatnim czasie w szeregi bractwa wstąpili nowi członkowie. Dwaj ślubowali w trakcie uroczystości. Byli to: Tomasz Gospodarek i Przemysław Kubiak.

W parku przy Domu Kultury uhonorowano także medalami i insygniami królewskich najlepszych w trakcie strzelania o godność Króla Kurkowego A.D. 2022. Impreza odbyła się 3 maja. Królem Kurkowym A.D. 2022 został Szczepan Karkosz. II miejsce (tytuł I Rycerza) wywalczył Tadeusz Pawłowski. III lokatę (tytuł II Rycerza) zdobył Leszek Stoiński. IV miejsce (tytuł I Giermka) wystrzelał Robert Szymkowiak. V lokatę (tytuł II Giermka) wywalczył Waldemar Łoza. 

Gratulacje i życzenia dla rawickiego Bractwa Kurkowego

Głos zabrali także licznie zgromadzeni goście. Gratulowali zaangażowanym w działalność organizacji. Życzyli pomyślności rawickiemu bractwu, satysfakcji i sukcesów w realizacji planów. Wyrażali nadzieję, że dzisiejsi członkowie Młodzieżowej Drużyny Strzeleckiej w przyszłości również będą dbali o bractwo.

Po zakończeniu uroczystości, odbyły się okolicznościowe zawody. Do tarczy 380-lecia, losowej i punktowej strzelało ponad 100 strzelców. Tarcze starosty i burmistrza chciało zdobyć po około 80 zawodników. Do kura i do tarczy charytatywnej strzelało po około 50 osób.

Zwycięzcami zostali:

  • Jan Potkowski z Jutrosina (Tarcza 380-lecia BKR)
  • Krzysztof Łabusiński z Krobi (Tarcza charytatywna i Tarcza Starosty)
  • Krzysztof Cieślik z Tarnowa Podgórnego (Tarcza Burmistrza i Pistolet - tarcza punktowa)
  • Jacek Gilewski z Ponieca (Karabin - Tarcza Losowa)
  • Halina Dutkiewicz z Tarnowa Podgórnego (Kur)
Rywalizowali także członkowie Młodzieżowej Drużyny Strzeleckiej. W strzelaniu z wiatrówki zwyciężyła Magda Łoza. Starsi członkowie MDS strzelali do kura z kbks. Najlepszym okazał Oskar Karkosz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE