Reklama

Rawicz. Działacz niepodległościowy został patronem ronda

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: D. Bela

Rawicz. Działacz niepodległościowy został patronem ronda - Zdjęcie główne

foto D. Bela

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 19 radnych obecnych na sesji rady miejskiej gminy Rawicz zdecydowało o nadaniu nazwy ronda im. Księdza Zdzisława Zakrzewskiego. Mieści się ono u zbiegu ul. Kamińskiego, Wałów Powstańców Wielkopolskich i 17 Stycznia w Rawiczu.

Reklama

Radni mieli się dziś zająć uchwałami dotyczącymi nazwaniu trzech rond: koło dawnego Tesco, koło tunelu do Masłowa i przy plantach (ul. Przyjemskiego i Wałów Dąbrowskiego). Jakie były propozycje?

Przywódca powstania 

Ksiądz Zdzisław Zakrzewski to propozycja patrona dla ronda przy Zakładzie Karnym i byłym markecie Tesco. Złożył ją burmistrz Grzegorz Kubik.

Ksiądz Zakrzewski znany jest przede wszystkim jako działacz niepodległościowy z Rawicza. Tu był prezesem Rady Ludowej na powiat. Uważano go wówczas za postać pierwszoplanową - napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Przypomniano w nim także zasługi kapłana, który przez 24 lata był proboszczem w Golejewku, a dodatkowo - utalentowanym pisarzem i poetą. 

Rondo, które łączy się z drogą prowadzącą do Golejewka w szczególny sposób upamiętni postać księdza, przywódcy Powstania Wielkopolskiego na terenie powiatu - podkreślono w dokumencie.

Przyjaciel Papieża

Z kolei, skrzyżowaniu ulic Przyjemskiego i Wały Jarosława Dąbrowskiego proponowano nadać imię kardynała Stefana Wyszyńskiego, co ma związek z lokalizacją ronda w bezpośrednim sąsiedztwie Plant Jana Pawła II.

Rondo im. kard. Stefana Wyszyńskiego będzie uwydatnieniem relacji panujących pomiędzy tymi dwoma hierarchami Kościoła Katolickiego, które cechowała serdeczność, przyjaźń i wzajemny szacunek - uzasadniono propozycję. 

Imię tego samego duchownego nosi już rondo w Jutrosinie. Uroczystość związana z ustanowieniem patrona odbyła się tam w listopadzie minionego roku

Zasłużeni działacze

Trzecie rondo, zbudowane tuż przed zjazdem do tunelu na ul. Piłsudskiego, proponowano nazwać imieniem „Ojców Niepodległości” - czyli Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego, Ignacego Jana Paderewskiego, Józefa Piłsudskiego oraz Wincentego Witosa. Dlaczego postawiono właśnie na te osoby?

Choć reprezentowali sprzeczne poglądy polityczne, odróżniali się przynależnością społeczną i religijną oraz urodzili się pod różnymi zaborami, to w przełomowym dla ojczystego kraju momencie potrafili ze sobą współpracować, by osiągnąć jeden, nadrzędny cel, jakim była niepodległość - tłumaczy burmistrz Grzegorz Kubik. 

W przypadku tego ronda, propozycji jest więcej. SamorządniPRA postulują, by nosiło imię „Unii Europejskiej”. Z kolei, wiceprzewodniczący rady, reprezentujący Prawo i Sprawiedliwość Jacek Hajnce, złożył interpelację w tej sprawie. Jego zdaniem, docenienie wszystkich osób uznanych za tzw. Ojców Niepodległości jest jak najbardziej słuszne, ale uważa on, że każdy z działaczy powinien zostać uhonorowany indywidualnie. Wskazuje na to, że w mieście jest już ulica Piłsudskiego, Witosa i Paderewskiego, więc należy teraz uhonorować Romana Dmowskiego.

On tak wiele zrobił, byśmy dziś w Wielkopolsce mogli cieszyć się wolnością - przekonuje Jacek Hajnce.

Zmiana porządku obrad

Przed dzisiejszą sesją został złożony wniosek o wykreślenie z porządu obrad uchwał o nadaniu nazwy ronda przy tunelu oraz przy plantach - u zbiegu ul. Przyjemskiego i Wałów Dąbrowskiego. 

Głos zabrał radny Jacek Hajnce z Prawa i Sprawiedliwości. Postulował, by rozpatrywać jednak nazwę dla ronda na skrzyżowaniu ul. Piłsudskiego, Dworcowej i Podmiejskiej. 

Wyklarowały się dwie propozycje: SamorządnychPRA i moja - mówił Jacek Hajnce. - Rozmawiałem z przedstawicielem SamorządnychPRA. Doszliśmy do konsensusu. Chcielibyśmy, aby poddane były pod głosowanie obie nazwy (Rondo im. Romana Dmowskiego i Rondo im. Unii Europejskiej - przyp. red.). Sami radni zdecydują, którą wybrać. Podnoszona była kwestia, że będzie dyskusja i argumenty. Chciałbym to pozostawić do decyzji radnych, bez wdawania się w dyskusję czy polemikę - zaznaczał.

Większość radnych uznała jednak, żeby wykreślić z porządku obrad dwie uchwały, dotyczące nazw rond.

Odbyło się spotkanie w czasie trwania ostatniej komisji, na którym wspólnie ustaliliśmy, że z porządku obrad te punkty zostaną wykreślone. Budowanych rond jest więcej niż proponowanych nazw. Myślę, że spokojnie można się nad tymi propozycjami zastanowić - powiedział Marek Przybylski, przewodniczący Rady Miejskie Gminy Rawicz, podkreślając, by nie wszczynać niepotrzebnej dyskusji. 

Ostatecznie, radni zajęli się wyłącznie kwestią nazwy niedawno wybudowanego ronda koło dawnego Tesco. W tej sprawie byli jednomyślni. Zgodzili się na propozycję, przedstawioną przez burmistrza. Rondo nosi nazwę: "Rondo im. Księdza Zdzisława Zakrzewskiego". 

Kim był ks. Zdzisław Zakrzewski?

Ksiądz Zdzisław Zakrzewski (pseudonim "Władysławita") żył w latach 1870-1936. Był działaczem niepodległościowym, historykiem i literatem. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1896 roku, a pierwsze lata pracy duszpasterskiej odbywał w Śremie i Kościanie. W 1900 roku otrzymał probostwo w Golejewku, w którym pełnił posługę przez 24 lata. 

W Golejewku-Czestramie zbudował nowy kościół, poświęcony w 1903 roku. W sąsiednim Golejewie założył w 1901 roku bank spółdzielczy i objął stanowisko dyrektora. Była to placówka wyłącznie polska w okresie, w którym trwała germanizacja Wielkopolski. Posiadał talent literacki, pisał prozą i wierszem. Cenne są jego opracowania dotyczące, m.in. Czestramu-Golejewka i tamtejszego kościoła. Ksiądz Zdzisław Zakrzewski jest znany jako działacz niepodległościowy z Rawicza. Był prezesem Rady Ludowej na powiat. Uważano go za postać pierwszoplanową. Niemcy mówili o nim, że był "najbardziej fanatycznym Polakiem w południowo-zachodniej Wielkopolsce".

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE