Na październikowej sesji radny złożył wniosek o nadanie jednemu z nowo wybudowanych rond w Rawiczu imienia Unii Europejskiej.
17 lat temu Polska przystąpiła do Unii Europejskiej na mocy podpisanego w Atenach 16 kwietnia 2003 roku traktatu akcesyjnego. Przystąpienie Polski do UE poprzedziło ogólnokrajowe referendum. (…) Na pytanie: „Czy wyraża pan/pani zgodę na przystąpienie Rzeczpospolitej Polskiej do Unii Europejskiej?” 77,45 proc. głosujących odpowiedziało „tak” - przypomniał Mariusz Suchanecki.
Radny: Korzyści niezprzeczalne
Zdaniem radnego, członkostwo przynosi wymierne korzyści gospodarcze, m.in. dzięki funduszom unijnym, rozwojowi handlu zagranicznego, dopłatom bezpośrednim dla rolników czy swobodnemu przepływowi osób. Jak stwierdził Mariusz Suchanecki, w ciągu ostatnich 17 lat wartość projektów zrealizowanych w Polsce ze wsparciem UE przekroczyła bilion złotych, z czego ponad 650 miliardów stanowiło dofinansowanie.
W związku z tym, że w Rawiczu wybudowano trzy ronda, najbliżej Brukseli jest rondo koło tunelu w Masłowie - zauważył Mariusz Suchanecki, sugerując, że powinno zostać nazwane właśnie imieniem Unii Europejskiej.
Pismo przyjął przewodniczący rady, Marek Przybylski.
Tych wniosków o nadanie nazw jest kilka. Komisja do spraw nazewnictwa ulic będzie miała co robić, a później cała rada zajmie się nazewnictwem - powiedział Marek Przybylski.
Przewodniczący rady podkreślił, że sprawa będzie rozpatrywana po zakończeniu prac związanych z budową ronda u zbiegu ul. 17 Stycznia, Kamińskiego i Wałów Powstańców Wielkopolskich, najprawdopodobniej na grudniowej sesji.
Co na to politycy?
O zdanie na temat propozycji radnego Suchaneckiego zapytaliśmy posłów dwóch ugrupowań, którzy w ostatnich dniach przebywali w powiecie rawickim.
Osobiście jestem za tym, by to radni, którzy reprezentują mieszkańców miasta podejmowali takie decyzje jak nadanie rondu imienia - mówi Jan Dziedziczak, poseł Prawa i Sprawiedliwości . - Uważam, że w tym przypadku potrzebna jest dyskusja, bo jest wiele wspaniałych postaci z historii naszej Ojczyzny czy Rawicza i nie są one jeszcze patronami ulicy lub ronda. Unia Europejska to organizacja polityczna przez nas tworzona, z naszych środków, więc z Unią trzeba pracować i korzystać z obecności w niej, a niekoniecznie składać jej symboliczne hołdy.
Jak pomysł skomentował Tomasz Siemoniak z Platformy Obywatelskiej?
To jest decyzja Rawicza, jego reprezentantów - podkreślił Tomasz Siemoniak. - Natomiast, mnie taka nazwa by się oczywiście podobała. Ona jest w wielu miastach w Polsce, także w moim rodzinnym Wałbrzychu - bo takie rondo jest dokładnie na wjeździe. Podkreśla przywiązanie do tego, że Unia Europejska jest wspólnotą, w której się dobrze czujemy. Jeśli takie decyzje zapadną, to tylko się będę cieszył, ale podkreślam, jest to decyzja podejmowana tu - na miejscu. Naprawdę, nie powinien nikt przyjeżdżać z zewnątrz i mówić, jak się powinny nazywać ronda - nawet ważni posłowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.