Reklama

Rawicz. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w Rawiczu: "Chcemy odrabiać wszystkie zapóźnienia"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek przyjechała do Rawicza. Przedstawiła główne założenia Polskiego Ładu - planu Prawa i Sprawiedliwości na czas po pandemii, w którym zostały przedstawione propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego i gospodarczego.

W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób, w tym, m.in. Minister Rodziny i Polityki Społecznej Marlena Maląg, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak, poseł PiS Tomasz Ławniczak, samorządowcy, a także mieszkańcy miasta, gminy i powiatu. 

Marszałek Sejmu stwierdziła, że każdy rząd powinien raz na jakiś czas próbować podsumować to, czego dokonał.

Czy obietnice te, które składał udało się zrealizować czy nie. (...) Każde spotkanie czegoś nas uczy. To bardzo dobra okazja, by zapytać, czy idziemy w dobrym kierunku, czy coś zmienić. Też chcemy zapytać, czy ten projekt, który nazywa się Polskim Ładem, odpowiada (obywatelom - przyp. red.) - dodała. 

Dlaczego przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości prezentują założenia Polskiego Ładu w różnych miejscowościach kraju?

Pojawiło się wokół niego mnóstwo nieprawdziwych informacji. My rządzimy od 2015 roku, czujemy na sobie odpowiedzialność. Obiecywaliśmy wielki program 500+. Okazało się, że pieniądze na niego znalazły się, a program stał się powszechny. (...) Nie pytamy, kto spośród tych, co ma dzieci, głosował na Platformę, PSL czy Prawo i Sprawiedliwość. Wszystkie dzieci są naszym wspólnym dobrem. To one w przyszłości przejmą stery władzy - powiedziała marszałek. 

Elżbieta Witek zapytała zgromadzonych o te punkty z programu Prawa i Sprawiedliwości, które zostały w ostatnich latach zrealizowane. Oprócz 500+ wskazano na : 300+, mama+, przywrócenie wieku emerytalnego, darmowe leki dla seniorów powyżej 75 roku życia, 13 i 14 emerytura, dotacje dla KGW, darmowy PIT dla osób do 26 roku życia, program "Mój prąd", bon turystyczny, Fundusz Dróg Samorządowych czy Fundusz Inwestycji Lokalnych

Zrobiliśmy - w naszym przekonaniu bardzo dużo - ale wciąż uważamy, że to jest za mało, bo Polska przez wiele dzięsięcioleci była krajem bardzo poszkodowanym. Chcemy odrabiać wszystkie zapóźnienia. Chcemy, żeby Polska była silnym, bezpiecznym krajem, w którym każdy może znaleźć dla siebie nie tylko miejsce do życia, ale żeby znalazł także warunki do samorozwoju. (...) Nie da się kilkudziesięciu lat zaległości odrobić w ciągu kilku lat, dlatego odpowiedzialny rząd, a takim jest rząd Prawa i Sprawiedliwości, ma program, który jest ułożony na dziś, na kolejną kadencję, ale także na kolejne dziesięciolecia. To jest plan perspektywiczny, który jeśli będzie realizowany konsekwentnie, nie tylko daje nam szansę, byśmy odrobili te straty po pandemii - bo dotknęły cały świat, Polskę również - ale żeby ten projekt dał nam szansę dorównania w warunkach życia - czyli pracy i płacy - tym, którzy mieszkają w krajach Europy Zachodniej - stwierdziła. 

Marszałek przyznała także, że nie wszystkie dotychczasowe postulaty jej ugrupowania udało się zrealizować.

Czy popełniamy błędy? Oczywiście że tak. Tylko ten, kto nic nie robi, błędów nie popełnia. Jeżeli nawet popełniamy błędy, staramy się je szybko korygować (...) i szukamy nowych rozwiązań. Tak było z programem Mieszkanie+, które nam po prostu nie wyszło. Nie dlatego, że nie umieliśmy tego zrobić, tylko okazało się, że warunki obiektywne nie pozwoliły na to, żeby zgromadzić ziemię, która była w rękach różnych niezależnych instytucji, w banku ziemi, z której można by było budować te mieszkania. Wiemy, że głód mieszkań w Polsce jest olbrzymi. Uznaliśmy, zę ten problem trzeba w końcu załatwić - przyznała.

Elżbieta Witek przedstawiła także kilka z założeń Polskiego Ładu: wsparcie państwa przy spłacie kredytu za mieszkanie - dla rodziny z dwójką dzieci - 20 tys. zł, z trzecim dzieckiem - 60 tys. zł, przy czwartym i kolejnych - 20 tys. zł, maksymalnie do 160 tys. zł; pomoc gminom przy budowie nowych żłobków; możliwość wspólnego rozliczania małżonków od roku, w którym zawarli związek małżeński; podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł; emeryci, którzy otrzymują emerytury do wysokości 2.500 zł, nie będą płacić podatku. 

Szanowni Internauci. Komentujcie, dyskutujcie, przedstawiajcie swoje argumenty, wymieniajcie poglądy - po to jest nasze forum i możliwość dodawania komentarzy. Prosimy jednak o merytoryczną dyskusję, o rezygnację z wzajemnego obrażania, pomawiania itp. Szanujmy się.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy