Z prośbą o interwencję zgłosił się do nas mieszkaniec Rawicza, który twierdzi, że w okresie grzewczym, szczególnie wieczorami, strach wychodzić z domów nie bojąc się o zdrowie swoje czy dzieci.
- Okolice szpitala, czy rynek - nie da się oddychać, jakość powietrza straszna, strach z dziećmi wyjść na spacer - podkreśla.
Rawiczanin przyznał, że kilkukrotnie interweniował w tej sprawie w Urzędzie Miejskim Gminy Rawicz.
- Kilkukrotnie prosiłem o kontrolę, czym ludzie palą, ale temat jest zamiatany pod ziemię - podsumował.
Jak mierzy się jakość powietrza?
Zacznijmy od tego, w jaki sposób mierzona jest jakość powietrza w gminie Rawicz oraz jakie są normy. W Rawiczu jest pięć punktów mierzących jakość powietrza - w Zespole Szkół Zawodowych, na ul. Piotra Skargi, Karola Marcinkowskiego, Adama Mickiewicza oraz na rynku. Wszystkie badają dwa współczynniki: PM 2,5 oraz PM 10.Jak tłumaczą specjaliści portalu airly.org, który ma cztery swoje punkty w naszym mieście, PM 2.5 to aerozole atmosferyczne, których średnica nie jest większa niż 2.5 mikrometra.
- Tego rodzaju pył zawieszony jest uznawany za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Wszystko dlatego, że pył jest bardzo drobny, a w takiej postaci może się przedostać bezpośrednio do krwiobiegu - wskazują.
Dodają, że WHO ustaliło normę średniego dobowego stężenia pyłu zawieszonego PM2.5 na 25 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna norma to 10 mikrogramów na metr sześcienny.
Drugi parametr, PM 10, to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów.
- Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny - jednym słowem, rakotwórcze metale ciężkie. Norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi, według WHO, 50 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna 20 mikrogramów na metr sześcienny. Warto jednak wiedzieć, że informację o przekroczonych normach ogłasza się, gdy dobowe stężenie PM10 wyniesie 200 mikrogramów na metr sześcienny - widać więc doskonale jak często wszyscy myślimy, że powietrze jest w porządku, podczas gdy jest ono bardzo zanieczyszczone, jednak nie został jeszcze osiągnięty poziom alarmowy - wskazują specjaliści airly.org.
Jakość powietrza w Rawiczu
Czytelnik przesłał nam w wiadomości screen z aplikacji mierzącej jakość powietrza, według którego powietrze w czterech punktach pomiaru w Rawiczu zostało zakwalifikowane do kategorii o bardzo dużym zanieczyszczeniu lub nawet ekstremalnie dużego zanieczyszczenia.Na jakość powietrza ma wpływ wiele czynników, takich jak ciśnienie, ilość i prędkość wiatru, więc jest ona zmienna. Niemniej jednak wieczorny problem z powietrzem potwierdzili nam inni mieszkańcy Rawicza.
Gmina kontroluje piece
Jak wyjaśnia Centrum Informacyjne Burmistrza, od 2020 roku gmina jest zobowiązana do prowadzenia kontroli źródeł ciepła, zarówno planowanych, jak i interwencyjnych, a od 1 stycznia 2024 roku - w zakresie instalowanych urządzeń spalania paliw.
- Od początku roku do 5 grudnia br. upoważniony pracownik, w asyście policji, przeprowadził 59 kontroli, w trakcie których wykryto 15 nieprawidłowości związanych ze spalaniem nieodpowiednich paliw oraz z używaniem kotłów pozaklasowych. W wyniku stwierdzonych nieprawidłowości nakładano na mieszkańców pouczenia i mandaty w wysokości od 50 do 500 zł - wskazuje CIB.
Urzędnicy dodali, że zgłoszenia związane z paleniem nieodpowiednich paliw można składać telefoniczne w godzinach pracy urzędu (+48 518 778 535), e-mailem (zgloszenia@rawicz.eu), poprzez aplikację M-OBYWATEL lub zakładkę „Zgłoszenia” na stronie internetowej urzędu.
W samym Rawiczu jest ponad 500 kotłów do wymiany
Od wielu lat prowadzona jest także akcja wymiany pieców na te bardziej ekologiczne.
- Zgodnie z danymi zawartymi w systemie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB), na terenie Rawicza pozostaje 580 kotłów pozaklasowych, a na terenie wsi jest ich 759 - przekazuje CIB.
Ponadto wskazuje, że zgodnie z uchwałą antysmogową obowiązującą na terenie województwa wielkopolskiego, kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań, muszą być wymienione w 2 etapach:
- do 1 stycznia 2024 r. - w przypadku kotłów bezklasowych
- do 1 stycznia 2028 r. - w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4
- kotły tzw. 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, będą mogły być użytkowane.
Co ze wsparciem zakupu pieca?
CIB przyznaje, że w kwietniu tego roku Parlament Europejski i Rada UE wprowadzili nową dyrektywę, która zakazuje od 1 stycznia 2025 roku dotacji ze środków publicznych na instalacje zasilane paliwami kopalnymi, w tym paliwami gazowymi.
- Burmistrz Gminy Rawicz zwrócił się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie, w celu określenia możliwości udzielania dotacji z budżetu gminy na instalacje zasilane paliwami kopalnymi. Po otrzymaniu odpowiedzi od Marszałka podjęta zostanie decyzja co do możliwości dalszego udzielenia dotacji ze środków budżetu gminy - podsumowali urzędnicy.
Zobacz także: Rawiccy policjanci poszukują świadków zdarzenia
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.