reklama

Rawicz. Potrącenie kierującego hulajnogą

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: D. Bela (archiwum)

Rawicz. Potrącenie kierującego hulajnogą - Zdjęcie główne

foto D. Bela (archiwum)

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościZa kolizję uznali policjanci zdarzenie, do którego doszło wczoraj (15.10.2024 r.) na ul. Kamińskiego, w pobliżu ronda im. ks. Zakrzewskiego w Rawiczu. Ucierpiał nastolatek kierujący hulajnogą.
reklama

Do kolizji doszło we wtorek, przed godz. 10.00 na ul. Kamińskiego. Mercedesem jechała 31-latka.

-  Nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu 17-letniemu kierującemu hulajnogą elektryczną, czym doprowadziła do potrącenia go - informuje asp. sztab. Beata Jarczewska, oficer prasowa KPP w Rawiczu. 

Na szczęście, życiu nastolatka nie zagraża niebezpieczeństwo. Doznał obtarć ciała. Kierującą autem ukarano mandatem w wysokości 1.500 zł.

Zasady jazdy dla kierujących hulajnogą

Jak przypomina policja, młodzież w wieku od 10 do 18 lat, by jeździć hulajnogą elektrycnzą, musi mieć kartę rowerową lub prawo jazdy kat. AM, A1, B1, T. Dorośli nie muszą mieć uprawnień. Dzieci w wieku do 10 lat mogą jeździć hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania pod opieką osoby dorosłej.

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany:

reklama

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić;
  • korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h;
  • sygnalizować kierunkowskazem, a w przypadku jego braku przez wyciągnięcie ręki w stronę zamierzonej zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu;
  • zachować bezpieczny odstęp - nie mniejszy niż 1 metr przy wyprzedzaniu wybranych uczestników ruchu drogowego (rower, wózek rowerowy, motorower, motocykl, hulajnoga elektryczna, UTO - Urządzenie Transportu Osobistego; UWR - Urządzenie Wspomagające Ruch. np. wrotki, rolki; hulajnoga zwykła, kolumna pieszych);
Gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów kierujący może wyjątkowo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h, ale z zachowaniem następujących zasad:

reklama

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego;
  • zachowanie szczególnej ostrożności;
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.
Jadąc hulajnogą elektryczną, jest zabronione:

  • kierowanie hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;
  • przewożenie hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów;
  • ciągnięcie lub holowanie hulajnogą elektryczną innych pojazdów;
  • czepianie się pojazdów;
  • jeżdżenie po jezdni obok innego uczestnika ruchu;
  • ciągnięcie za pojazdem kierującego UTO, osoby poruszającej się przy użyciu UWR, osoby na sankach lub innymi podobnym urządzeniu, zwierzęcia lub ładunku.
Gdzie parkować hulajnogę elektryczną?

reklama

Dopuszcza się postój na chodniku w miejscu do tego przeznaczonym, a w razie braku takiego miejsca - jak najbardziej zewnętrznej krawędzi chodnika najbardziej oddalonej od jezdni oraz równolegle do tej krawędzi, pod warunkiem, że nie obowiązuje zakaz postoju lub zatrzymywania się, a także szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych nie jest mniejsza niż 1,5 metra.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama