Reklama

Rawicz. Przyjdź i zobacz wystawę przy ratuszu

Opublikowano:
Autor:

Rawicz. Przyjdź i zobacz wystawę przy ratuszu - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Z okazji 25-lecia pierwszych częściowo wolnych wyborów do sejmu i senatu, Muzeum Ziemi Rawickiej przed ratuszem uruchomiło plenerową wystawę „NSZZ „Solidarność” i opozycja demokratyczna w Wielkopolsce 1980-1990”. Wypożyczona została z poznańskiego oddziału IPN. Ekspozycję przygotowali przez pracownicy poznańskiego Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN, według scenariusza: Agnieszki Łuczak, Aleksandry Pietrowicz, Elżbiety Wojcieszyk, Przemysława Zwiernika. Po raz pierwszy została zaprezentowana 31 sierpnia 2010 r. w Poznaniu, podczas uroczystości obchodów 30. rocznicy podpisania porozumień na Wybrzeżu, które umożliwiły powstanie Niezależnego Samorządowego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Na wystawie pokazanych jest 21 dwustronnych plansz, na których przedstawiono korzenie powstania wolnych związków zawodowych, ich legalną działalność do stanu wojennego, relacje działaczy „Solidarności” z władzami, społeczny opór i działalność podziemnych struktur w czasie stanu wojennego, formy oporu społecznego oraz drogę do wolnych wyborów 4 czerwca 1989 roku, co zapoczątkowało przemiany polityczne, których wynikiem jest III RP.

Wystawę przed ratuszem można oglądać do 26 czerwca. Towarzyszy jej instalacja przestrzenna „Azyl" Mariusza Kosiby z ASP we Wrocławiu. Powstała w czasie Nocy Muzeów. (WJ)

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE