Reklama

Rawicz. Strefa Tempo 30. "Powstaje tylko po to, by policjanci mogli więcej mandatów wypisać" - komentują kierowcy

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Sporo dzieje się na drogach w Rawiczu. Zakończyły się prace na przejeździe kolejowym na ul. Sienkiewicza, a rozpoczęły przy budowie ronda u zbiegu ul. ks. Wawrzyniaka, Targowej i Wałów Powstańców Wielkopolskich. Powstaje także strefa Tempo 30.

Reklama

Dla kierowców, wjeżdżających do miasta z południa, wytyczono objazd ul. Kmicica, a następnie ul. Sienkiewicza. Na skrzyżowaniu koło Bricomarche powstaje rondo. Przejazd do ronda im. ks. Zakrzewskiego jest obecnie niemożliwy. Trwa przebudowa jezdni, powstaje też ciąg pieszo-rowerowy. 

Jednocześnie, w mieście powstaje strefa Tempo 30. Została umiejscowiona wewnątrz rawickich plant. Prace rozpoczęły się 15 września. Odpowiednie znaki zostały już ustawione na pięciu wjazdach do ścisłego centrum: ul. Scherwentkego (przy Domu Kultury), ul. 17 Stycznia, ul. 3 Maja, ul. Wojska Polskiego i ul. Sienkiewicza. 

Takie rozwiązanie funkcjonuje w wielu miastach. Jego celem jest poprawienie bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów. 

Rawicz. Tempo 30. Co się zmieni dla kierowców i rowerzystów?

Strefa oznacza, że na wszystkich ulicach wewnątrz plant będzie obowiązywało ograniczenie prędkości do 30 km/h. Trwa również przenoszenie miejsc postojowych w środkowych częściach ulic 3 Maja i Grunwaldzkiej. Na obu ulicach będzie także wprowadzony kontraruch dla rowerzystów. Cykliści będą mogli poruszać się na jezdni w obie strony. 

- [Na skrzyżowaniach z ul. 3 Maja i Grunwaldzką - przyp. red.] wymalowano na czerwono miejsca, które są dedykowane dla rowerów. Rowerzyści są tam chronieni - podkreślił na środowej sesji (28 września) burmistrz Grzegorz Kubik. - W całym centrum miasta wprowadzono również, przez oznakowanie, ograniczenie prędkości do 30 km/h. Oczywiście, egzekwowanie (...) należy do policji. Będziemy rozmawiać z komendą powiatową, żeby działania prewencyjne i kontrolne również tam prowadzić - dodał włodarz.

Wartość robót budowlanych sięga blisko 100 tys. zł. Składają się na nie: przeniesienie środkowych miejsc postojowych na drugą stronę ul. 3 Maja i Grunwaldzkiej, namalowanie kontrapasów na obu ulicach, odmalowanie dwóch przejść dla pieszych na początkowych odcinkach tych ulic, a także wprowadzenie oznakowania w strefie Tempo 30. Prace są na ukończeniu. Termin wykonania zadania to październik tego roku.

Ul. 3 Maja. Dlaczego powstało wyniesione przejście dla pieszych?

Jak zaznaczał kilka tygodni temu przedstawiciel Centrum Informacyjnego Burmistrza, wielu mieszkańców zadawało pytania dotyczące celowości wyniesienia przejścia dla pieszych, które niedawno powstało na ul. 3 Maja. CIB tłumaczy, że wynikało to z warunków, jakie gminie Rawicz postawiła komisja ds. organizacji ruchu przy wprowadzeniu strefy Tempo 30. Dodatkowo, wnioski w tej sprawie składali sami mieszkańcy.

- Niestety, trzeba przyznać, że nie każdy kierowca stosuje się do ograniczeń prędkości w centrum, dlatego chcemy tę kwestię bardzo wyraźnie uregulować. Wielu mieszkańców centrum, pieszych i rowerzystów zwróciło nam uwagę na potrzebę ograniczenia prędkości, szczególnie w ścisłym centrum. Strefa Tempo 30 jest odpowiedzią na te wnioski i jestem przekonany, że znacząco zwiększy to poczucie bezpieczeństwa uczestników ruchu w centrum - wyjaśniał kilka tygodni temu wiceburmistrz Paweł Szybaj. 

Co istotne, powstaje kolejne wyniesione przejście dla pieszych - przy rawickiej farze, u zbiegu ul. Kościelnej i Wały Dąbrowskiego (wewnętrzna strona plant). 

Strefa Tempo 30. Jak zmiany komentują rawiczanie?

W przeciwieństwie do pieszych i rowerzystów kierowcy nie są zachwyceni wprowadzanymi zmianami. 

- Tempo 30 to większe spalanie spalin, a pieprzą o ekologii. Może wyłączcie całe centrum z ruchu i już.. auta niech zostawiają na obrzeżach i dymają na nogach. Man nadzieję, że po wyborach przyjdzie normalny burmistrz i to wszystko zmieni. Już nawet 40 to jest za dużo. Rowery będą większym zagrożeniem niż auta przy tym (...) Tempie 30. Kolejna decyzja, by wpływy z mandatów były do budżetu - ocenia Tadeusz na profilu rawicz24.pl w mediach społecznościowych.

Podobnego zdania była rawiczanka, z którą rozmawialiśmy w środowe przedpołudnie w centrum miasta.

- Powstaje tylko po to, by policjanci mogli więcej mandatów wypisywać - oceniła kobieta.

Niektórzy zastanawiają się, czy to nie początek daleko idących zmian.

- Może po całym Rawiczu bedziemy tak jeździć??!!!! Miasto zarobi na kierowcach!! Kolejny idiotyczny bat dla kierowców!!! I to u Nas!!! Brawo dla tego człeka co to wymyślił!!! - skomentował Rafał na profilu rawicz24.pl w mediach społecznościowych.

Głos w dyskusji zabrał także burmistrz Grzegorz Kubik.

- Strefa Tempo 30 nie ma na celu zarabiać, a uspokoić ruch i dać więcej możliwości pieszym i mieszkańcom - skwitował włodarz.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE