reklama

Vinci namaluje kolejny mural w Rawiczu. To ma być grafika antysmogowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Rawicz

Vinci namaluje kolejny mural w Rawiczu. To ma być grafika antysmogowa - Zdjęcie główne

foto Gmina Rawicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościGmina otrzymała 15 tys. zł dofinansowania na wykonanie muralu na kamienicy przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 51 w Rawiczu. Poza walorami dekoracyjnymi, grafika ma pełnić funkcję ekologiczną.
reklama

Mural powstanie na kamienicy znajdującej się tuż przy rondzie Unii Europejskiej, czyli na wjeździe do miasta od strony Masłowa. Otrzymane pieniądze pochodzą z Wielkopolskiego Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Jak wyjaśnia Centrum Informacyjne Burmistrza, mural będzie nawiązywał do walorów przyrodniczych i historycznych Rawicza.

Co będzie przedstawiał kolejny rawicki mural?

Mural wykona Piotr Topczyłko, czyli "Vinci Maluje". Jest autorem dwóch innych murali znajdujących się w mieście. Powstały one w 2018 roku. Pierwsz grafika autorstwa "Vinci" znajduje się na dużej ścianie budynku rawickiego magistratu, tuż przy głównym wejściu. Ten mural był formą upamiętnienia 380-lecia założenia miasta. Projekt i wykonanie kosztowało 16 tysięcy złotych brutto.

- Chciałem, żeby projekt nawiązywał do budynku - linie są kontynuacją sąsiadujących elewacji. Natomiast centralny punkt projektu jest w kształcie dziurki od klucza. Przez nią widoczny jest ratusz, który jest kluczowym i symbolicznym miejscem rawickiej starówki - wyjaśniał wówczas artysta. - Chciałem również pokazać kilka kluczowych dla miasta symboli. Jest tutaj na przykład herb, data lokacji Rawicza, przestrzenny plan miasta.


Mural na ścianie budynku urzędy miasta

Mural wykonany ma być specjalnymi farbami

Mural, który powstanie na kamienicy przy rondzie Unii Europejskiej ma zostać wykonany za pomocą specjalnych farb fotokatalitycznych, które pozwolą na przekształcenie zanieczyszczeń (m.in. spalin) w dwutlenek węgla i wodę.

Jak wskazuje Centrum Informacyjne Burmistrza Rawicza, zawarty w farbach składnik aktywny - dwutlenek tytanu, pod wpływem energii świetlnej i wody wchodzi w reakcję z zanieczyszczeniami. Według dostępnych obliczeń, szacuje się, że jeden metr kwadratowy muralu wykonany farbą fotokatalityczną redukuje każdego dnia około 0,44g tlenków azotu. Mural antysmogowy jest także muralem samooczyszczającym się. Kurz, zanieczyszczenia, bakterie i zarazki nie przylegają do jego powierzchni. Pomaga to zdecydowanie w redukcji ilości kurzu w powietrzu, pozbywaniu się przykrych zapachów, a także w walce z pleśnią, grzybami i zarazkami.

- To kolejne przedsięwzięcie zmierzające do poprawy jakości środowiska i powietrza w Rawiczu - zaznaczył jakiś czas temu burmistrz Grzegorz Kubik. - Działania w tym zakresie mamy już spore, chociażby systematyczne uzupełnianie drzewostanu na plantach czy nasadzenia śródpolne i przydrożne drzew miododajnych. Tym razem postawiliśmy na rozwiązanie, które łączy sztukę z ekologią, natomiast usytuowanie muralu pozwoli również na dostrzeżenie go przez osoby podróżujące pociągami.

Na murze więzienia - w 100. rocznicę powstania wielkopolskiego

Mural zdobi ścianę nie tylko rawickiego urzędu miasta, ale także mur okalający Zakład Karny w Rawiczu. Celem tego przedsięwzięcia było przypomnienie lokalnej społeczności o wydarzeniach związanych z dążeniami niepodległościowymi Polaków. Dzieło idealnie wpisało się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego.
Projekt przedstawia bitwę o Rawicz, która była konsekwencją powstania wielkopolskiego, setną rocznicę tych wydarzeń akcentuje wielki symbol 100, na pierwszym planie pojawia się natomiast portret Ignacego Buszy - jednego z dowódców powstania na ziemi rawickiej.        

Mural jest częścią realizacji przez gminę Rawicz - przy współpracy Muzeum Ziemi Rawickiej, Domu Kultury w Rawiczu i Zakładu Karnego w Rawiczu - projektu w ramach ogólnopolskiego programu „Niepodległa” pod nazwą „Rawickie drogi do Niepodległości - Spadkobiercy Wolności”.

Wybór miejsca realizacji przedsięwzięcia nie był przypadkowy. Ogromne połacie muru, u zbiegu głównych arterii miejskich, doskonale nadają się do prezentacji tego typu dzieł. Jednak główne znaczenie odegrała historia Zakładu Karnego w Rawiczu, która zajmuje szczególne miejsce w dziejach Polski. To w rawickim więzieniu kary pozbawienia wolności odbywało wielu patriotów - bohaterów walki o niepodległość. 

Mural zajmuje ponad stumetrową powierzchnię na narożniku muru, u zbiegu ulic: 17 Stycznia i Wały Powstańców Wielkopolskich. 

Gdzie jeszcze w Rawiczu - waszym zdaniem - murale mogłyby się pojawić? Dajcie znać w komentarzach ↓ 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama