Reklama

Rozważają rozbudowę schroniska dla zwierząt w Rawiczu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Gmina Rawicz

Rozważają rozbudowę schroniska dla zwierząt w Rawiczu - Zdjęcie główne

foto Gmina Rawicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rawickie schronisko dla zwierząt działa od trzech lat. Początkowo trafiały do niego psy i koty głównie z gminy Rawicz, ale z czasem podpisano umowy także z innymi samorządami. Burmistrz twierdzi, że zainteresowanie tego rodzaju współpracą ciągle rośnie.

Schronisko dla zwierząt w Rawiczu działa od trzech lat

Schronisko dla zwierząt przy ul. Zwierzynieckiej 3 w Rawiczu uruchomione zostało w 2020 roku. Budowa kosztowała gminę Rawicz około 1,2 mln zł, z czego 280 tys. zł to pieniądze z działającego jeszcze wówczas Budżetu Obywatelskiego.

Pierwszy etap budowy w 2018 roku pochłonął 684 tys. zł, na tę kwotę składały się: budowa budynku, nadzór inwestorski i koszty przyłączenia do sieci energetycznej. W 2019 roku zostały wybudowane kojce, przyłączona woda, prąd, wykonana dokumentacja uzupełniająca czy monitoring - łączny koszt prac to 500 tys. zł. Fundusze na dokończenie inwestycji i wyposażenie przekazały także osoby fizyczne, firmy i stowarzyszenia.

Zazwyczaj w placówce przebywa około 20-30 psów i 10-15 kotów, a opieką nad nimi zajmuje się trzech pracowników zatrudnionych na 2,5 etatu. 

- Zazwyczaj wygląda to tak, że miejsca zwierząt, które trafiają do adopcji, szybko zajmują nowe. Okresowo bywa tak, że jest ich jeszcze więcej - mówi Dariusz Domaniecki z Urzędu Miejskiego Gminy Rawicz, który jest odpowiedzialny, między innymi za działalność schroniska.

Kiedy rozbudowa schroniska dla zwierząt w Rawiczu?

Jak poinformował burmistrz Grzegorz Kubik na lutowej konfenercji prasowej, gmina rozważa rozbudowanie schroniska o kolejne boksy.

- Zainteresowanie innych gmin, które chciałyby z nami współpracować, jest bardzo duże. Dla Rawicza jest ono wystarczające, czasami nawet za duże, ale jeśli chodzi o przyjmowanie zwierząt z większego rejonu, to przydałoby się więcej miejsca - mówi Grzegorz Kubik. 

Burmistrz zaznacza, że gmina dysponuje odpowiednio dużą działką na postawienie nowych boksów - przedłużając istniejącą wiatę. W pierwszej kolejności konieczne jest jednak "skablowanie" kawałka linii średniego napięcia między dwoma słupami. To jest konieczne, by zacząć jakiekolwiek inne prace.

Póki co, nie wiadomo o ile boksów schronisko miałoby się poszerzyć i ile będzie to kosztować oraz kiedy inwestycja może być realizowana.

- Na pewno chcemy się rozwijać, bo gminy są zainteresowane "nabyciem" większej liczby miejsc - podkreśla Dariusz Domaniecki. 

Obecnie rawickie schronisko ma podpisane umowy z kilkoma gminami. Są to: Miejska Górka, Pakosław, Krobia, Pępowo, Pogorzela i Rozdrażew.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE