reklama

Prace przy rawickim dworcu dobiegają końca. Zyskają kierowcy i pasażerowie kolei

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Dawid Bela

Prace przy rawickim dworcu dobiegają końca. Zyskają kierowcy i pasażerowie kolei - Zdjęcie główne

Ruszyły prace na parkingu przy rawickim dworcu | foto Dawid Bela

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościO pomyśle na zagospodarowanie terenu przy dworcu kolejowym w Rawiczu mówi się od lat. W pierwszej kolejności gmina chce przejąć blisko pół hektara gruntu. Chodzi o teren pomiędzy dworcem a wiaduktem kolejowym.
reklama

Kto przyjeżdża autem w pobliże dworca PKP w Rawiczu wie, jak trudno tam zaparkować. Samochodów w tej okolicy nie brakuje. Wielu mieszkańców, nie tylko powiatu rawickiego, ale i sąsiedniego górowskiego, pozostawia tam auta i udaje się do pracy koleją. Liczba miejsc parkingowych wzdłuż ul. Dworcowej, na nowym parkingu u zbiegu z ul. 11 Listopada, jak i przy ul. Lecha i Marii Kaczyńskich, jest ograniczona, a zapotrzebowanie duże. 

Będzie nowy parking przy rawickim dworcu

Tymczasem teren wzdłuż torów kolejowych od strony Wrocławia pozostaje niezagospodarowany.

- Udało nam się wreszcie ustalić treść umowy na dzierżawę powierzchni należącej do PKP, znajdującej się między dworcem kolejowym a tunelem, z możliwością dokonania tam inwestycji polegającej na utwardzeniu terenu. Możemy więc zrobić dodatkowe miejsca parkingowe dla podróżnych - poinformował burmistrz Grzegorz Kubik na konferencji prasowej w marcu 2024 roku, dodając, że koszt najmu wynosi 1,5 tys. zł miesięcznie.

reklama

W ostatnich dniach na terenie przy dworcu pojawili się budowlańcy. Jak poinformował na dzisiejszej sesji (25 kwietnia) wiceburmistrz Paweł Szybaj, kruszywem utwardzono ok. 1.100 metrów kwadratowych na potrzeby miejsc postojowych.

- Otrzymując zgodę na to, że w przyszłości przejmiemy teren pomiędzy budynkiem dworca a wiaduktem kolejowym, przy okazji zawarliśmy porozumienie co do możliwości wyrównania terenu i przygotowania go pod parking - mówi z kolei Grzegorz Kubik. - Nawierzchnia będzie szutrowa. Na razie przystosujemy teren, by był utwardzony wjazd i wyjazd. Wycięliśmy krzaki, których było w nadmiarze - dodaje.

Burmistrz zaznacza, że drzewa rosnące przy ul. Dworcowej pozostają.

- Zapewne będą tam parkować ci, którzy przesiądą się do pociągów, ale i ci, którzy zamieszkają w przyszłości w pobliskich blokach SIM-owskich. W przyszłości pojawią się też miejsca parkingowe po stronie północnej - od dworca w stronę stadionu - za placem autobusów. Ten teren to nawet 2 hektary. Gmina też chce go przejąć. Może się nam uda skomunikować teren z peronem pierwszym bezpośrednią ścieżką? To jednak melodia przyszłości. Zobaczymy też, czy uzyskamy prawo do samej ul. Dworcowej. Ona nie jest formalnie własnością gminy. Zdajemy sobie sprawę, że jest problem z zalewaniem jezdni przy dworcu i niesprawnego oświetlenia - podsumowuje.

reklama

Obecnie trwają odbiory. Pierwsi kierowcy mają skorzystać z tego parkingu jeszcze przed długim weekendem majowym. Będzie tam miejsce dla około 50 aut.

PKP potwierdza rozmowy z gminą Rawicz

W sprawie terenu przy dworcu w Rawiczu skontaktowaliśmy się także z PKP. 

- Teren pomiędzy dworcem kolejowym a wiaduktem kolejowym w Rawiczu jest jednym z elementów aktywnie prowadzonych rozmów pomiędzy PKP S.A. a gminą Rawicz - potwierdza Agnieszka Jurewicz z Biura Komunikacji PKP S.A. - Zarówno spółka, jak i gmina są zainteresowane uregulowaniem przekazania nieruchomości, jednak proces ten wymaga wcześniejszego dokonania podziału geodezyjnego w ten sposób, aby wydzielony został pas terenu dla gminy z obecnej działki, stanowiącej działkę liniową, tj. nieruchomości, na której odbywa się czynny ruch kolejowy. Podział obecnie jest w fazie realizacji - dodaje.

reklama

Dopowiada, że z uwagi na czasochłonność procedur związanych z podziałem oraz późniejszymi działaniami administracyjnymi, w tym. m.in. wyłączeniem gruntu z terenów zamkniętych, obowiązuje tymczasowe rozwiązanie w postaci zawarcia umowy najmu, dzięki której gmina już teraz może korzystać z tego terenu.

- Biorąc jednak pod uwagę złożoność procesu, szacujemy, że realizacja tego zadania będzie możliwa najprawdopodobniej w pierwszej połowie przyszłego roku - podsumowuje Agnieszka Jurewicz.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama
logo