Nowa nawierzchnia, odremontowany ratusz, fontanna, ławki i zieleń. Tak w skrócie można opisać zmiany na remontowanym właśnie rynku w Jutrosinie, który ostatni większy remont przeszedł na początku lat 70-tych ubiegłego wieku. O potrzebie wymiany nawierzchni, odnowieniu elewacji ratusza, czy uporządkowaniu miejsc parkingowych w gronie samorządowców dyskutowano już w poprzedniej kadencji, kiedy burmistrzem był Zbigniew Koszarek. W 2017 roku zaczęły powstawać projekty.
Nadarzyła się okazja, sięgnęli po pieniądze na rynek w Jutrosinie
Obecne władze Jutrosina nie zarzuciły przygotowanej koncepcji rewitalizacji najważniejszego placu miasta. Kiedy nadarzyła się okazja pozyskania pieniędzy z rządowego „Polskiego Ładu”, gmina po nie sięgnęła. Udało się pozyskać prawie 5,5 mln zł. Nakłady na inwestycję mają zamknąć się w kwocie 6 mln 225 tys. zł. Jako, że dotacja nie pokryje kosztów inwestycji w całości, resztę gmina wyłoży z budżetu. Przetarg wygrała firma SKM Dróg ze Słupi Kapitulnej, która na plac budowy weszła w kwietniu 2023 r., po świętach wielkanocnych. Prace mają zostać zakończone do 30 listopada 2023 roku.
Odnowiony ratusz, fontanna, parking i zieleń
Projekt jest kosztowny, ale i lista prac do wykonania w ramach rewitalizacji centralnego placu miasta jest dość długa. Prócz ułożenia nowej nawierzchni rynku - z kostki brukowej betonowej, granitowej oraz płyt betonowych - zaplanowano przede wszystkim odnowienie budynku ratusza. Wymienione zostaną między innymi okna, naprawiona i zaimpregnowana więźba dachowa, wyremontowane kominy, położone nowe pokrycie dachowe oraz odmalowana elewacja. Ponadto, w projekcie przewidziano rozbiórkę istniejących schodów zewnętrznych do budynku oraz wykonanie nowych wraz z pochylnią dla osób z niepełnosprawnością ruchową.Po ułożeniu nowej nawierzchni na płycie rynku oraz ulicach go okalających, wyznaczonych zostanie 71 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Co ważne, parkować nie będzie można na części rynku od strony wejścia do ratusza. Właśnie tam zamontowana ma zostać fontanna. Natomiast istniejący przystanek autobusowy zostanie przeniesiony bliżej skrzyżowania z ul. Dworcową.
Efektu końcowego dopełni wyznaczenie przestrzeni rekreacyjnych, montaż elementów małej architektury oraz nasadzenia zieleni.
Rynek w Jutrosinie na przełomie XIX i XX wieku
W galerii, obok aktualnych zdjęć jutrosińskiego rynku, znajdziesz wizualizację jak może wyglądać po zakończeniu prac, a także zdjęcia "z dawnych lat", którymi podzielił się burmistrz Romuald Krzyżosiak.
- Trwająca obecnie rewitalizacja jutrosińskiego rynku skłoniła mnie do podzielenia się z mieszkańcami kilkoma starymi zdjęciami i widokówkami. Pierwsze cztery z nich przedstawiają nieistniejące już budynki podcieniowe na wschodniej pierzei rynku oraz procesję Bożego Ciała. Sądząc po strojach, fotografie mogą pochodzić z przełomu XIX i XX w. Karta pocztowa z widokiem rynku pochodzi z ok. 1905 r. Kolejne zdjęcia przedstawiają dzień dziecka 25 maja 1933 r., powitanie biskupa Dymka 9 września 1930 r. i widok rynku z września 1938 r. - podsumował burmistrz.
Dodał, że cztery pierwsze zdjęcia pochodzą z jego własnych zbiorów, a pozostałe zostały użyczone z zasobów GCKiR.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.