W kraju frekwncja była rekordowa, bo w głosowaniu wzięło udzial aż 74,38% uprawnionych Polaków. W naszym powiecie frekwencja wyniosła 72,93%. Najwięcej osób udało się do lokali wyborczych w gminie Pakosław (75,89%), a najmniej w gminie Bojanowo (67,83%).
- gmina Bojanowo 67,83%
- gmina Jutrosin 70,33%
- gmina Miejska Górka 73,02%
- gmina Pakosław 75,89%
- gmina Rawicz 74,42%
Razem 72,93%
Na jakie ugrupowania głosowali mieszkańcy powiatu rawickiego?
W trzech z pięciu rawickich gmin nawięcej głosów oddano na Prawo i Sprawiedliwość. Wyniki wyborów pokazują, że najwięcej zwolenników tej partii jest w gminie Pakosław i Jutrosin, gdzie na listę PiS oddano kolejno 45,75% i 45,07% głosów. W Miejskiej Górce kandydatów PiS wybrało 41,75% uprawnionych.W gminie Bojanowo przewaga PiS-u była bardzo niewielka, na ten komitet głosowało 32,39% wyborców, a 28,04% oddało głos na Koalicję Obywatelską. Natomiast gmina Rawicz okazała się jedyną, w której to Koalicja Obywatelska miała przewagę nad innymi - oddano na nią 33,83%.
WYNIKI GŁOSOWANIA NA KOMITETY W POWIECIE RAWICKIM
- PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 10 982 34,21%
- KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI 8 675 27,02%
- TRZECIA DROGA POLSKA 2050 SZYMONA HOŁOWNI - PSL 5 721 17,82%
- NOWA LEWICA 3 002 9,35%
- KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 2 448 7,63%
- BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY 747 2,33%
- POLSKA JEST JEDNA 525 1,64%
Kto zdobył mandat?
W wyborach do Sejmu wygrało Prawo i Sprawiedliwość, ale większość ma obecna opozycja. W Senacie opozycja tworząca "pakt senacki" utrzymała większość.Z naszego okręgu do zdobycia było 12 mandatów poselskich. Po niedzielnych wyborach ich układ nieco się zmienił. PiS straciło jeden mandat (ma ich pięć) na rzecz Koalicji Obywatelskiej, która zdobyła cztery mandaty. Dwa mandaty ma Trzecia Droga, a jeden Nowa Lewica.
Kto będzie nas reprezentował w Sejmie:
Liczba głosów zdobytych w okręgu
- Marlena Maląg (PiS) 109.870
- Katarzyna Sójka (PiS) 18.138
- Jan Dziedziczak (PiS) 14.689
- Piotr Kaleta (PiS) 16.344
- Jan Mosiński (PiS) 7.321
- Jarosław Urbaniak (KO) 50.724
- Grzegorz Rusiecki (KO) 22.410
- Karolina Pawliczak (KO) 21.819
- Mariusz Witczak (KO) 12.754
- Andrzej Grzyb (Trzecia Droga) 29.391
- Barbara Oliwecka (Trzecia Droga) 12.214
- Wiesław Szczepański (Nowa Lewica) 13.668
- Wygrała demokracja. To jest rekordowa frekwencja po przemianach w 1989 roku. Wszyscy się zmobilizowali do tego, żeby głosować. Bardzo się cieszę z wyniku zjednoczonej opozycji, dlatego że 248 mandatów w skali kraju pozwala zmienić rządy Prawa i Sprawiedliwości i do tego będziemy dążyli. To sprawi, by Polska wróciła znowu na drogę demokracji i praw kobiet, a także możliwości uzyskania środków z Unii Europejskiej i da jej należne miejsce w UE. Patrząc na wynik wyborczy w naszym okręgu, to PiS straciło jeden mandat, jeden zyskała Koalicja Obywatelska. My straciliśmy jeden mandat. Liczyliśmy na lepszy wynik, ale z drugiej strony zdajemy sobie sprawę, że nawoływanie do tego, by głosować na Trzecią Drogę - być może zadziałało, że część elektoratu zagłosowało właśnie na Trzecia Drogę zamiast na Lewicę (...). Lewica jest jednak w Sejmie, jest to moja szósta kadencja i chciałem podziękować wszystkim wyborcom z Rawicza i powiatu rawickiego za oddane głosy na kandydatów Lewicy. Mam nadzieję, że będę przez kolejne lata działał na rzecz regionu leszczyńskiego i ziemi rawickiej - mówi Wiesław Szczepański.
Jan Dziedziczak, poseł z ramienia PiS, jest zadowolony z wyników jakie uzyskał.
- Od początku pełnienia mojego mandatu, już wiele lat temu, postanowiłem sobie, że skupię się w dużej mierze na dawnym województwie leszczyńskim, także na powiecie rawickim. Chciałem być, chcę i będę aktywnym posłem i dziękuję za tak wysokie poparcie na terenie państwa powiatu. Tak jak w 2011 roku, kandydowałem z 3. miejsca. Mam podobny wynik do tamtego. Jestem zadowolony - reelekcja jest, także pozostaję w gotowości do działania i oczywiście, także deklaruję, że nadal będę miał, jako jedyny poseł PiS-u, biuro w Rawiczu. Zamierzam kontynuować ten mądry sposób sprawowania mandatu, a więc aktywność nie tylko tuż przed wyborami, ale przez całe cztery lata - przekazał.
O wyniku całych wyborów wypowiedział się w tonie podobnym do swoich kolegów partyjnych.
- Wygraliśmy po raz trzeci z rzędu - podkreślił Jan Dziedziczak.
Minioną kadencję określił jako trudną, ze względu m.in. na pandemię koronawirusa, ale ocenił, że jako rządzący spisali się bardzo dobrze.
- Co będzie dalej, zobaczymy - podsumował.
Zadowolony jest również Andrzej Grzyb "jedynka" na liście Trzeciej Drogi w okręgu kalisko-leszczyńskim.
- Największym dla mnie zaskoczeniem jest frekwencja wyborcza. To jest coś, co się nie zdarzyło od czasu przemian roku 1989 i ten wynik przechodzi do historii. Wrażenie robiła też determinacja stojących w kolejce do lokali wyborczych. W dużej mierze byli to młodzi ludzie, co świadczy o ożywieniu i ich zainteresowaniu sprawami publicznymi. Wyniki wyborów pokazują, że odrzucona została retoryka konfrontacji i podziałów. Większość nie chce takiej narracji. Na tym tle nasz wynik (Trzeciej Drogi - przyp. red.) sprawia nam dużą satysfakcję. Było wiele opinii, że nie przekroczymy progu wyborczego, stało się inaczej. W kampanii wyborczej apelowaliśmy o zasypanie podziałów, o porozumienie i dialog. Poparcie dla nas świadczy o tym, że Polacy chcą tego porozumienia. Chciałbym podziękować wszystkim wyborcom, a szczególnie Wielkopolanom za głosy, które otrzymaliśmy. Zdajemy sobie sprawę, że to jest też wielkie zobowiązanie, żeby nie zawieść pokładanych w nas nadziei - podkreślił Andrzej Grzyb.
- Patrząc na to, jak nierówna była to kampania, jakim dostępem do mediów publicznych dysponowali nasi konkurenci polityczni, to wynik który osiągnęliśmy jest naprawdę imponujący. Przede wszystkim daje szansę, aby stworzyć nowy rząd i zacząć zmieniać Polskę. Podczas prowadzenia kampanii wszystko zagrało, mieliśmy fantastyczną drużynę. Na wynik zawsze składa się wspólna praca, ale też praca każdego z członków tego zespołu. Mieliśmy bardzo dobrych kandydatów ze wszystkich powiatów. Dzięki temu zaangażowaniu udało się uzyskać dodatkowy mandat w tej kadencji. Koalicja Obywatelska będzie miała czworo przedstawicieli naszego regionu w Sejmie. Tym razem jeszcze troszeczkę zabrakło do pięciu mandatów. Biorąc pod uwagę wynik w całym okręgu, Prawo i Sprawiedliwość z sześciu mandatów zeszło do pięciu, natomiast Demokratyczna - póki co - opozycja ma tych mandatów 7, a więc przewaga w okręgu jest znacząca - komentuje z kolei Grzegorz Rusiecki, który będzie kontynuował pracę posła z ramienia KO.
Mandat senatorski dla Wojciecha Ziemniaka
Kandydatów na jeden mandat senatora było czterech. Najwięcej głosów, a tym samym mandat uzyskał Wojciech Ziemniak z Koalicji Obywatelskiej i to on kolejną kadencję będzie nas reprezentował w Senacie.
- Wynik ogólnopolski i mój, a przede wszystkim ogólnopolski był oczekiwany. Spełniło się marzenie wielu Polaków. Ilość głosów oddanych na demokratyczną opozycję świadczy o tym, że wielu chciało zmiany i to się stało. Jeśli chodzi o mój wynik, to jestem zaskoczony i jest to dla mnie zobowiązanie, dostalem kolejny raz kredyt zaufania od wyborców i postaram się przez następne cztery lata go spłacić wobec tych, którzy na mnie głosowali i wobec tych, którzy nie głosowali. Po prostu taka jest moja misja i chyba to się sprawdza, bo jestem już szóstą kadencję w parlamencie, z czego bardzo się cieszę - komentuje wynik wyborów Wojciech Ziemniak.
Liczba głosów uzyskana przez kandydatów na Senatorów:
- ZIEMNIAK Wojciech Stanisław KOALICJA OBYWATELSKA PO .N IPL ZIELONI 91 461
- SŁOWIŃSKA Dorota PRAWO I SPRAWIEDLIWOŚĆ 56 796
- GBIORCZYK Adam Mieczysław KONFEDERACJA WOLNOŚĆ I NIEPODLEGŁOŚĆ 19 409
- KRYJOM Sławomir Marcin BEZPARTYJNI SAMORZĄDOWCY 16 301
Jak głosowano na naszych kandydatów?
Jak sobie poradzili nasi lokalni kandydaci. Ile głosów oddano na nich w całym okręgu?
Adam Sperzyński (Trzecia Droga) 2.515
Beata Pałka-Szydło (Koalicja Obywatelska) 3.897
Waldemar Matysiak (Nowa Lewica) 642
Dawid Górski (Nowa Lewica) 429
Krzysztof Kołeczko (Prawo i Sprawiedliwość) 847
Jerzy Wodyński (Konfederacja Wolność i Niepodległość) 614
- Przede wszystkim bardzo się cieszę, że była tak wysoka frekwencja w wyborach. To pokazuje, że społeczeństwo chciało zmian. Zwycięstwo opozycji przyniosło nadzieję na normalność i powrót Polski otwartej, bez podziałów, praworządnej, europejskiej. Jestem zadowolona, że mogłam dołożyć cegiełki do tego zwycięstwa i że tyle osób mi zaufało i oddało na mnie głos, szczególnie w Rawiczu. Będę bacznie przyglądać się poczynaniom polityków i mam nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami, rząd PiS-u zostanie rozliczony - mówi Beata Pałka-Szydło.