Reklama

Skazany za oszukanie kontrahentów i pracowników

Opublikowano:
Autor:

Skazany za oszukanie kontrahentów i pracowników - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielokrotnie karany rawiczanin - odbywający już w przeszłości „odsiadkę” - ponownie trafi za kraty. 35-latek został skazany, m.in. za oszukanie dwóch firm oraz nieopłacanie świadczeń pracowniczych.

W grudniu 2020 roku jeden z lokalnych przedsiębiorców z branży budowlanej złożył do rawickiej prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Miała go dokonać firma zarejestrowana w jednej z podrawickich wiosek. Jej formalną właścicielką była kobieta, ale działalność miał prowadzić jej partner - 35-latek. Mimo monitów przedsiębiorcy, mężczyzna miał uchylać się od regulowania zobowiązań za dostarczony towar. Kontakt z nim - według relacji poszkodowanej firmy - był utrudniony.  

Nie jedno zgłoszenie, ale dwa

Gdy sprawa trafiła na policję, poszkodowany zeznał, że część należności została uiszczona - prawdopodobnie z obawy przed konsekwencjami. 

Postępowanie w sprawie 35-latka nie zostało jednak zakończone, bo okazało się, że jeszcze jedna rawicka firma - z tej samej branży - zgłosiła podobne przestępstwo. Z zebranych materiałów wynikało, że obu czynów dopuścił się prawdopodobnie ten sam sprawca. Tym razem nie zapłacił kwoty ponad 22 tys. zł za kostkę brukową. I podobnie, jak we wcześniejszym zgłoszeniu - mężczyzna miał zwodzić kontrahenta. 

Ustalenia rawickich śledczych 

Połączono więc obie sprawy. Śledczy ustalili, że firma o której mowa, zalega także z płatnościami w urzędzie skarbowym i zakładzie ubezpieczeń społecznych, a 35-latek jest jeszcze dłużnikiem alimentacyjnym. Jego aktualna partnerka przyznała, że działalność polegającą, m.in. na układaniu kostki brukowej założyła w 2019 roku i początkowo sama zajmowała się firmą, ale z czasem biznes miał przejąć partner. 

35-latek nie przyznał się do oszustw finansowych na szkodę dostarczających mu towar firm. Tłumaczył, że miał po prostu problemy z płatnościami, ze względu na trudności w biznesie. 

Bogata kartoteka podejrzanego

Dodatkowo, funkcjonariusze pracujący pod nadzorem prokuratury, ustalili, że w Krajowym Rejestrze Karnym, mężczyzna ma aż 16 wpisów. Był wielokrotnie karany za kradzieże, w tym kradzież z włamaniem, zniszczenie cudzej rzeczy i paserstwo. Odbywał również karę pozbawienia wolności.

Jakby tego było mało, do komendy zgłosili się także pracownicy mężczyzny, twierdząc, że nie płacono im wynagrodzeń, składek w ZUS-ie, a jednego z nich pracodawca miał nawet dotkliwie pobić.

- Co do umowy, ciągle nas zwodził, przepracowane godziny liczył prawidłowo, ale nigdy nie zdarzyło się, aby prawidłowo wypłacił całe wynagrodzenie. (…) Choć zaległości mu rosły, to liczyliśmy, że w końcu wypłaci nam pensje - relacjonowali byli pracownicy. - Jest wyrachowanym człowiekiem. Bazuje na naiwności ludzi i trudnej sytuacji materialnej - zaznaczali. 

Surowa kara sądu

Ostatecznie, mężczyzna usłyszał osiem zarzutów. Dotyczyły one, m.in. naruszania prawa pracy oraz oszustwa miejscowych firm. Rozprawa odbyła się 28 kwietnia. 35-latek został uznany winnym wszystkich zarzucanych mu czynów. Ma zapłacić zaległe faktury dwóm firmom na łączną kwotę ponad 25 tys. zł, a także nawiązkę na rzecz pobitego pracownika w wysokości 2 tys. zł. Sąd skazał go też na karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Ma spędzić w więzieniu 2 lata i 11 miesięcy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy