Reklama

Śmigło ważyło około 15 ton. To chyba pierwszy taki pożar w Polsce

Opublikowano:
Autor:

Śmigło ważyło około 15 ton. To chyba pierwszy taki pożar w Polsce - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Dopiero dzisiejszego poranka zakończyła się akcja gaśnicza w Ciołkowie, gm. Krobia. Od wczoraj płonęło tam śmigło wiatraka. Strażacy potrzebowali specjalistycznego śmigłowca ze zbiornikiem wodnym, ponieważ ogień zlokalizowany był na wysokości około 170-180 metrów. Czytaj TUTAJ.

 

Na miejsce przybyły jednostki straży pożarnych z terenu powiatów gostyńskiego, rawickiego oraz z Poznania. Rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu młodszy brygadier Sławomir Brandt przyznał, że pożar turbiny wiatrowej w Ciołkowie to prawdopodobnie pierwsza tego typu akcja gaśnicza w Polsce.

- Tego typu zdarzenie jest chyba pierwszym w Polsce. Wcześniej mieliśmy pożary samej gondoli, natomiast śmigła na takiej wysokości to ja w swojej karierze nie pamiętam. Śmigło, które w tym momencie płonie, waży około 15 ton. Z tej perspektywy wygląda to stosunkowo niegroźnie, jednak musimy ten teren odpowiednio zabezpieczyć, aby w przypadku ewentualnego oberwania się - nie zostało ono porwane przez wiatr i nie stworzyło większego zagrożenia dla samych ratowników, ale też dla osób, które są tutaj pod tym wiatrakiem – mówił wczoraj około godz. 22.00.

W międzyczasie podstawy wiatraka przeorano pole, aby spadające elementy śmigła nie podpaliły zboża. Akcję zakończono dopiero rano, po godzinie 7.00. Ostatnie jednostki (Poznań) do bazy wróciły dopiero w południe. 

Aktualizacja, godz. 12.30:

Straty oszacowano na około milion złotych. 

Część zdjęć pochodzi z profilu: OSP JOT Krobia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE