Wydarzenie - jak zawsze - rozpoczęło się okolicznościową mszą świętą w miejscowej kaplicy. Po niej kolorowy korowód przeszedł na stadion sportowy, gdzie oprócz występów przygotowano także inne atrakcje. W tym roku gościem specjalnym przeglądu był zespół „Folklor Błonie” z Krotoszyna. Niestety, tylko trzy z siedmiu uczestniczących w przeglądzie zespołów, zdążyły zaprezentować się na scenie.
- Mieliśmy wszystko tak pięknie przygotowane, a było z wielką pompą, ale deszczu. Nasze zaproszenie przyjęły zespoły „Mojęcice”, „Osetnopolanie”, „Wąsoszanki”, „Pod Klonem’’, „Kokorzynianki”. Gwałtowna ulewa jednak pokrzyżowała nam plany. Scena, sprzęt, kable zostały zalane, namioty zaczęły fruwać, musieliśmy się schronić – relacjonuje Zofia Adamska z zespołu „Dębioki”.
Jak mówi, gdy pogoda się poprawiła, ci którzy zdecydowali się zostać – wzięli udział we wspólnej biesiadzie. Wcześniej - chroniąc się przed deszczem - zespoły spontanicznie śpiewały w salce na stadionie.
Poczęstunek dla gości przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich ze Słupi Kapitulnej.
- Rada sołecka z funduszu sołeckiego zasponsorowała poczęstunek dla zespołów. Ponadto, prowadzona była sprzedaż kawy i placka ufundowanego również przez radę, a dochód ze sprzedaży przekazano zespołowi "Dębioki"- dopowiada Maria Orlińska, sołtys Dębna Polskiego.
Przy okazji dziękuje miejscowym strażakom ochotnikom za zabezpieczenie wydarzenia i za "ratowanie sytuacji" podczas nawałnicy. Dziękuje też mieszkańcom za zaangażowanie w organizację imprezy.
Podczas przeglądu - w imieniu mieszkańców wsi - Maria Orlińska wręczyła bukiet kwiatów Halinie Kosińskiej, która w tym dniu obchodziła swój jubileusz. Jest współzałożycielką "Dębioków" i jako jedyna występuje w nim od 41 lat.