Reklama

Spokojne święta? Same życzenia nie wystarczą

Opublikowano:
Autor:

Spokojne święta? Same życzenia nie wystarczą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Rawiccy policjanci apelują, by w okresie świąteczno-noworocznym zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo osobiste - zwłaszcza podczas zakupów, na umiejętne obchodzenie się z fajerwerkami w sylwestrową noc oraz na zabezpieczenie naszych domów i mieszkań, jeśli wyjeżdżamy.

Uwaga na kieszonkowców!

Warto pamiętać, że tłok w sklepach, w marketach czy na targowisku miejskim to pokusa dla kieszonkowców. Policja zaleca, aby nie nosić dużych sum pieniędzy, a torebkę zapinać i nosić z przodu. Przymierzając ubranie, pakując zakupy czy płacąc nie odstawiajmy torebki na bok - złodziejowi wystarczy chwila nieuwagi.
Portfel najlepiej trzymać w zapinanej wewnętrznej kieszeni kurtki, nigdy w tylnej kieszeni spodni. Warto też nie nosić kluczy od mieszkania z dokumentami, w których podany jest adres zamieszkania - w razie ich kradzieży złodziej może okraść także mieszkanie. Jeśli zauważysz moment kradzieży, nie zwlekaj. Natychmiast reaguj, staraj się zapamiętać jak najwięcej szczegółów, poinformuj policję.

Zabezpieczmy mieszkanie!

Wyjeżdżając na święta warto pozostawić swój dom czy mieszkanie pod opieką zaprzyjaźnionego sąsiada. Musimy pamiętać, że kiedy my świętujemy, dla złodziei jest to idealny czas na włamania i kradzieże. Przed wyjazdem pozamykajmy dobrze drzwi i okna. Jeśli w oknach mamy rolety zewnętrzne - zastosujmy je. Dopilnujmy, by pozamykać także pomieszczenia gospodarcze, garaże, w których przetrzymujemy wartościowe przedmioty.

Przed wyjazdem na święta warto też zdeponować wartościowe rzeczy, biżuterię czy większą gotówkę w banku.

Policja zachęca do prowadzenia rejestru przedmiotów wartościowych i sprzętu, w którym można dokonać opisu cech szczególnych oraz sfotografować, zapisać numery fabryczne - to w razie kradzieży ułatwi policji ich odnalezienie.

Warto także poprosić sąsiada o czujność oraz o zwrócenie uwagi na mieszkanie czy dom. Niech sąsiad zabierze w czasie waszej nieobecności pocztę, ulotki spod drzwi, odgarnie śnieg przed posesją, a wieczorem zapali w mieszkaniu światło - takie sygnały mogą zmylić włamywacza, że w domu ktoś jest. Ale jeśli po powrocie okaże się, że doszło do włamania - niczego nie ruszajmy, natychmiast należy zadzwonić po policję

Bezpieczeństwo w ruchu

Policja zwraca się z prośbą do wszystkich uczestników ruchu, by przestrzegali obowiązujących przepisów, w szczególności, by piesi nie przechodzili przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, a kierowcy nie przekraczali dozwolonej prędkości jazdy. Pamiętajmy również o tym, że w tym okresie mogą pojawić się opady śniegu i przymrozki, więc dlatego zachowajmy szczególną ostrożność podczas jazdy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE