Spółkę pod nazwą Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Wielkopolska utworzyło w marcu dziewiętnaście samorządów z południowo-zachodniej Wielkopolski, przy udziale Krajowego Zasobu Nieruchomości. Wśród członków spółki z powiatu rawickiego są gminy: Rawicz, Miejska Górka i Bojanowo. Każdy z tych samorządów wniósł do spółki udziały w wysokości 3 mln złotych. Pieniądze pochodzą z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Gminy do spółki wniosą także aport w postaci działek pod przyszłe inwestycje.
Kiedy zbudują bloki w Rawiczu, Bojanowie i Miejskiej Górce?
W Rawiczu jako lokalizację budynków SIM wskazano tereny po byłych ogrodach działkowych przy PKP. Miałoby tam powstać około 100 mieszkań.W Bojanowie na to przedsięwzięcie także zarezerwowano część terenu w okolicy ul. Piaskowej i Gołaszyńskiej, gdzie niegdyś znajdowały się ogrody działkowe.
Wiemy, gdzie miałyby powstać te obiekty, ale jeszcze nie znamy szczegółów odnośnie liczby mieszkań - informuje Maciej Dubiel, burmistrz Bojanowa.
Miejska Górka - jak na jednej z sesji rady miejskiej przekazał burmistrz Karol Skrzypczak - rozważa postawienie SIM w niedalekiej odległości od centrum miasta i istniejącego osiedla. Najpierw jednak musiałaby kupić teren od Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska”.
Takie były nasze pierwotne zamiary, takie przymiarki. Co z tego wyjdzie i kiedy, tego jeszcze nie wiem. Póki co, zadeklarowaliśmy, że jesteśmy zainteresowani pozyskaniem około 40 takich mieszkań - dopowiada włodarz Miejskiej Górki.
Skąd pieniądze na bloki budowane przez SIM?
Źródeł finansowania Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych ma być kilka, m.in.: bezzwrotne wsparcie samorządów z Funduszu Dopłat, pokrywające 35% kosztów inwestycji, od 10 do 30% udziału wniesionego przez lokatorów oraz 35-55% preferencyjnego kredytu udzielanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego - kredyt będzie spłacany przez SIM z wpływów z płatności czynszowych.
Były wiceprezydent Poznania prezesem
Siedziba wciąż organizowanej spółki mieści się w Rawiczu w biurowcu Gazometu przy ul. Sarnowskiej. Przed świętami wielkanocnymi podmiot poszukiwał m.in. asystenta zarządu. Prezesem spółki jest Arkadiusz Stasica - były wiceprezydent Poznania, od ponad 35 lat pracujący w branży związanej z nieruchomościami oraz instytucjami finansującymi społeczne budownictwo mieszkaniowe.Spółka w ciągu 2-3 lat ma wybudować około 900 lokali mieszkalnych o relatywnie niskim czynszu, przeznaczonych dla osób niemających zdolności kredytowej, aby kupić mieszkanie, ale na tyle wysokie dochody, że nie kwalifikują się one do otrzymania lokalu komunalnego. Prócz Rawicza, bloki czynszowe mają być budowane m.in. w Miejskiej Górce, Bojanowie, Krotoszynie, Krobi, czy Wolsztynie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.