Reklama

Sprzedają cegiełki, ratują kościół. Remont zaczęli od wieży (FOTO)

Opublikowano:
Autor:

Sprzedają cegiełki, ratują kościół. Remont zaczęli od wieży (FOTO) - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Pakosław. Woda dostająca się do wnętrza - nie tylko przez nieszczelne okna, ale i dach oraz odpadające z elewacji kawałki cegieł i zaprawy murarskiej - zabytkowy kościół w Pakosławiu od lat „domagał” się renowacji. Kilka tygodni temu rozpoczęto generalny remont. Koszt wstępnie oszacowano na - bagatela - 3 miliony złotych. 

Wstępny raport stanu technicznego budynku kościoła przygotowano w 2013 roku. Już wtedy mówiło się, że renowacja jest pilna. Upłynęło sześć lat. Czas zrobił swoje i - jak przyznaje proboszcz pakosławskiej parafii ks. Maciej Kuczma - są fragmenty murów świątyni tak skorodowane, że konserwacji odwlekać nie można.

Treść raportu, który obrazuje skalę uszkodzeń proboszcz przekazał wszystkim rodzinom podczas kolędy. - Jak to wygląda można też zobaczyć na zdjęciach umieszczonych przed kościołem w specjalnej gablocie - dopowiada ks. Maciej Kuczma.

Przede wszystkim natychmiastowego remontu wymaga wieża i to od niej zaczęto generalną renowację zabytkowego kościoła. Ze względu na odpadające fragmenty cegieł i zaprawy murarskiej, była nawet groźba zamknięcia wieży i wyłączenia z użytkowania terenu przykościelnego.

Zanim przystąpiono do remontu, 23 sierpnia rozpoczęło się wielkie porządkowanie.

- Wspólnie z Karolem Tacką i Jakubem Krawczykiem posprzątaliśmy wszystkie kondygnacje wieży - wspomina ks. Maciej Kuczma. Dodaje, że pracy było co niemiara. Kilka godzin zajęło im wynoszenie zalegających od lat pozostałości po wcześniejszych pracach remontowych, zepsutych części mechanizmów i urządzeń: dzwonów, organów czy zegara.

W ramach podjętych prac, najpierw wymieniono skorodowaną konstrukcję nośną dzwonów.

- Nowa stalowa konstrukcja jest osadzona na poduszkach wibroizolacyjnych chroniących wieżę przed drganiem podczas pracy dzwonów - wyjaśnia proboszcz. - W związku z tym został też wykonany montaż nowych jarzm i ułożyskowanych serc dzwonów. Każdy dzwon otrzymał też nowy certyfikowany napęd. Wymieniono też system automatyki dzwonniczej: sterowniki i antenę GPS. Te prace wykonała firma Szydlak z Krotoszyna. Ich koszt zamknął się kwotą 48 tys. zł.

Pod koniec września rozpoczęto oczyszczanie zewnętrznej części elewacji wieży specjalnym środkiem chemicznym i wypłukiwanie przestarzałych, uszkodzonych spoin cegieł.

- Demontowane są też i katalogowane części opierzeń i elementów dekoracyjnych. Część z nich jest zniszczona w tak znacznym stopniu, że wymaga odtworzenia - relacjonuje ks. Maciej Kuczma.

Jednocześnie rozpoczęły są prace nad renowacją witraży, które niegdyś były w otworach okiennych wieży, a z powodu m.in. uszkodzeń - zastąpione zostały zbrojoną szybą.

Prace, które są wykonywane, to dopiero fragment tego, co trzeba zrobić, by przywrócić budynek kościoła do dawnej świetności.

- Rada i parafianie odczuwają potrzebę i konieczność remontu - mimo braku wsparcia finansowego z zewnątrz - przyznaje Tadeusz Łapawa z parafialnej rady ekonomicznej.

Dopowiada, że cały czas trwa zbiórka cegiełek na ten cel. Wójt deklaruje, że gmina pomoże w przygotowaniu wniosku o ewentualne dofinansowanie inwestycji ze źródeł zewnętrznych, bo - jak mówi - kościół to nie tylko zabytek sakralny, ale także część architektonicznego i historycznego dziedzictwa gminy.
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE