Reklama

Straciłeś pracę przez koronawirusa? Możesz dostać 1.400 zł

Opublikowano:
Autor:

Straciłeś pracę przez koronawirusa? Możesz dostać 1.400 zł - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

O dodatek solidarnościowy mogą wnioskować osoby, które po 15 marca straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19. Świadczenie to wynosi 1.400 zł na rękę i można je pobierać maksymalnie przez 3 miesiące.

Jak informuje rzecznik ZUS Marlena Nowicka, o nowe świadczenie mogą starać się osoby, z którymi po 15 marca pracodawca rozwiązał umowę za wypowiedzeniem lub ich umowa o pracę na czas określony wygasła po tym terminie. Warunkiem otrzymania dodatku solidarnościowego jest też podleganie ubezpieczeniom społecznym z tytułu umowy o zatrudnienie przez łączny okres co najmniej 60 dni w 2020 roku.

- Dodatek solidarnościowy wynosi 1.400 zł miesięcznie i przysługuje od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym dana osoba złożyła wniosek - wyjaśnia Marlena Nowicka.

Dodaje, że za osobę pobierającą dodatek solidarnościowy, ZUS opłaca - od kwoty tego świadczenia - składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, a także zdrowotne. Są one finansowane z budżetu państw.

Świadczenie solidarnościowe przysługuje również bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Jak przekazuje Marlena Nowicka, w takiej sytuacji, urząd pracy zawiesi dotychczas wypłacany zasiłek dla bezrobotnych lub stypendium wypłacane na szkolenia oraz podnoszenie kwalifikacji.

Co istotne, za okres wypłaty dodatku solidarnościowego, nie przysługuje prawo do zasiłku chorobowego lub świadczenia rehabilitacyjnego - tłumaczy rzeczniczka ZUS-u. - Dlatego, osoba niezdolna do pracy z powodu choroby, powinna wystąpić o świadczenie, które jest dla niej bardziej korzystne finansowo - zwraca uwagę Marlena Nowicka.

Termin składania wniosków o dodatek solidarnościowy upływa 31 sierpnia. O pieniądze należy starać się wyłącznie elektronicznie - przez portal Platforma Usług Elektronicznych ZUS (wniosek EDS). Dokument musi być podpisany kwalifikowanym podpisem elektronicznym, bądź profilem zaufanym, podpisem osobistym (e-dowód) lub profilem PUE.

- Informacja o przyznaniu prawa do dodatku solidarnościowego lub decyzja o odmowie będą dostępne również na portalu PUE ZUS. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku, dodatek solidarnościowy trafi na wskazany we wniosku rachunek bankowy - dodaje rzecznik.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE