Państwowa Straż Pożarna przystąpiła do akcji „Bezpieczne Lodowiska 2022”. W Rawiczu inicjatywę koordynuje dowództwo Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, tel. 47 771 90 13 lub 47 771 90 14
Celem akcji jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej, poprzez zwrócenie uwagi na zagrożenia związane z wchodzeniem na zamarznięte akweny - podkreśla mł. bryg. Krzysztof Skrzypczak, zastępca komendanta powiatowego PSP w Rawiczu.
O ile pogoda będzie sprzyjać, strażacy pomogą w wylewaniu wody na uprzednio przygotowane miejsca, m.in. na terenie boisk, parków, ogródków jordanowskich, czy osiedli, w których planowane jest utworzenie lodowiska lub ślizgawki.
Jakie są założenia akcji?
1. Strażacy udzielają wsparcia w utworzeniu lodowiska na pisemną prośbę dyrektora szkoły lub zarządcy terenu. Do prośby należy dołączyć pisemną zgodę na pobór wody oraz zgodę właściciela terenu na wylanie lodowiska.
2. Warunkiem wylania lodowiska jest właściwe przygotowanie terenu poprzez wyrównanie nawierzchni, usypanie band (wałów) z piasku lub śniegu. Czynności te leżą w gestii składającego wniosek.
3. Za bezpieczeństwo korzystających z lodowiska odpowiada jego organizator.
Jak przypominają strażacy, wchodzenie na zamarznięte rzeki, stawy czy zalewy jest skrajnie niebezpieczne.
Mimo że przy brzegu pokrywa lodu wydaje się być gruba i wytrzymała to kilka kroków dalej lód może być bardzo cienki i słaby. Osoba, pod którą załamał się lód, najczęściej nie jest w stanie sama wyjść na powierzchnię, a kilka minut spędzonych w lodowatej wodzie prowadzi do wyziębienia organizmu, utraty sił, a w konsekwencji do utonięcia - podsumowuje mł. bryg. Krzysztof Skrzypczak.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.