Reklama

Świadczenie wyrównawcze dla emerytów. Ale nie wszystkich

Opublikowano:
Autor:

Świadczenie wyrównawcze dla emerytów. Ale nie wszystkich - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że działacze opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowane z powodów politycznych mogą już wnioskować o świadczenie wyrównawcze.

- Przysługuje on osobie, która ma status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych i pobiera emeryturę, rentę inwalidzką albo rentę z tytułu niezdolności do pracy w wysokości niższej niż 2.400 zł - mówi Marlena Nowicka, rzecznik prasowy ZUS w województwie wielkopolskim.

Świadczenie to przysługuje nie wcześniej niż od 15 października 2020 r., tj. od dnia wejścia w życie przepisów dotyczących świadczenia wyrównawczego i nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zostanie zgłoszony wniosek o to świadczenie.

Co trzeba zrobić, by otrzymać takie świadczenie? - Trzeba złożyć wniosek i dołączyć do niego decyzję Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która potwierdza status działacza opozycji antykomunistycznej lub osoby represjonowanej z powodów politycznych – dodaje Marlena Nowicka. Osoba uprawniona do emerytury lub renty zagranicznej albo innego świadczenia zagranicznego o podobnym charakterze musi także złożyć w ZUS dokument stwierdzający prawo do takiego świadczenie i jego wysokości, wystawiony przez zagraniczną instytucję właściwą do spraw emerytalno-rentowych.

Wniosek o świadczenie wyrównawcze można złożyć w każdej placówce ZUS lub za pośrednictwem poczty.

- Ustalając, czy kwota pobieranych świadczeń emerytalno-rentowych jest niższa niż 2.400 zł, ZUS bierze pod uwagę miesięczną kwotę brutto pobieranej emerytury lub renty oraz kwotę zagranicznych świadczeń emerytalno-rentowych. Nie uwzględnia natomiast dodatków wypłacanych z tymi świadczeniami - zaznacza Marlena Nowicka. 

O wsparciu dla przedstawicieli branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej czytaj TUTAJ

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE