Reklama

Światła już działają. Koniec z wypadkami na newralgicznym skrzyżowaniu? [FILM]

Opublikowano:
Autor:

Światła już działają. Koniec z wypadkami na newralgicznym skrzyżowaniu? [FILM] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

 RAWICZ  Od dziś na północnej obwodnicy Rawicza - na skrzyżowaniu z łącznicą S5 - działają światła. Koszt budowy sygnalizacji wyniósł ponad 236 tys. zł. Celem jest poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. 

Dyskusji na temat organizacji ruchu na krzyżówce zapewne by nie było, gdyby nie liczba kolizji i wypadków. Najczęściej ich sprawcami byli ci, którzy wyjeżdżali z S5 od strony Wrocławia, a nie respektowali znaków STOP. Z policyjnych statystyk wynika, że od 2015 roku w tym miejscu wydarzyły się 3 wypadki oraz 19 kolizji. Na szczęście, nikt do tej pory nie zginął. Wynikało z tego, że średnio na rok przypadały 4 zdarzenia. Kolizje czy wypadki generują nie tylko stres uczestników, ale i korki. Ze względu na trwającą budowę tunelu w ciągu ul. Piłsudskiego w Rawiczu - alternatywnej, krótkiej trasy dla ciężarówek czy ciągników rolniczych nadal nie ma. 

Obserwacje
Jeszcze w 2018 roku GDDKiA "monitorowała" sytuację. - Przeprowadziliśmy wizję w terenie, która potwierdziła, że, jeśli przestrzega się znaków, to można w bezpieczny sposób włączyć się do drogi krajowej nr 36 - poinformowała wtedy Alina Cieślak, rzecznik prasowy poznańskiego oddziału GDDKiA. Tyle, że po jej wypowiedzi, do zdarzeń drogowych nadal dochodziło.

Problem dostrzegli samorządowcy
O poprawę bezpieczeństwa na skrzyżowaniu zaapelowali starosta i burmistrz Rawicza. W lutym tego roku rozmawiali z szefem poznańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. - Dyrektor Marek Napierała obiecał, że będzie regulacja ruchu za pomocą sygnalizacji świetlnej. Być może uda się to rozwiązanie bardzo szybko wprowadzić - przekazał wtedy starosta Adam Sperzyński.

Efekt rozmów
Po około czterech miesiącach od interwencji samorządowców, na stronie internetowej ministerstwa infrastruktury, pojawiła się informacja, że szef resortu zatwierdził do realizacji budowę świateł na feralnym skrzyżowaniu. - Inwestycja przewiduje budowę sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu DK 36 z łącznicą drogi S5 na węźle Rawicz, wraz z dostosowaniem oznakowania pionowego i poziomego oraz budowę urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego (od km 1+662 do km 1+862) - potwierdziła Alina Cieślak. 

Zadanie wykonane
Budowa sygnalizacji została ukończona w poprzednim tygodniu. Światła uruchomiono dziś. Jak się okazuje, nie będą włączone przez całą dobę. - Sygnalizacja będzie działała od godz. 5.00 do 23.00. Później zostanie uruchomione światło żółte pulsujące, dlatego że w godzinach nocnych ruch jest na tyle mały, że nie ma problemu, by wyjechać od strony łącznicy - powiedziała dziś rzeczniczka poznańskiego oddziału GDDKiA. 

Czytaj także: Burmistrz chce, by mieszkańcy ocenili prace na rynku

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE