Po mszy św. w intencji Ojczyzny, którą w kościele pw. św. Andrzeja Boboli wspólnie odprawili ks. kan. Janusz Małuszek i ks. kan. Wojciech Prostak, uformowano pochód, który przeszedł ulicami miasta na Plac Wolności. Na jego czele maszerowała Orkiestra Dęta z Miejskiej Górki - pod batutą Damiana Ruskowiaka. Pod pomnikami Żołnierza Polskiego i Jana Pawła II złożono wiązanki kwiatów.
Obchody 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Rawiczu
Główna część uroczystości odbyła się na Placu Wolności, przy pomniku Tadeusza Kościuszki. Poprowadził ją brygadier Krzysztof Skrzypczak, z-ca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Rawiczu. Po uroczystym wciągnięciu flagi na maszt, wspólnie odśpiewano hymn narodowy.
- Nie przypadkiem obchodzimy dzisiaj 234. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja w tym miejscu, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki - mówił wicestarosta rawicki Jakub Moryson. - Bronił jej zbrojnie, jest symbolem walki naszych przodków o wolną i demokratyczną Polskę, uczestników powstań narodowych i żołnierzy na frontach i i II wojny światowej.
I podkreślił:
Jesteśmy dumni z zawartych w Konstytucji 3 Maja zasad funkcjonowania państwa, które po 20 latach po pierwszym rozbiorze miało szansę się umocnić. Uchwalono trójpodział władzy, zniesiono liberum veto i wolną elekcję, zapewniono w niej wolność osobistą chłopom. Ta druga na świecie ustawa zasadnicza i pierwsza w Europie, była przykładem dla innych narodów.
Apel pamięci, salwa honorowa i patriotyczne pieśni
W czasie trwania uroczystości wartę honorową pod oboma pomnikami pełniła młodzież z klasy mundurowej I Liceum Ogólnokształcącego w Rawiczu.Rawickie Stowarzyszenie Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu Ozdobnego i Drobnego Inwentarza wypuściło w niebo białe i czerwone balony. Po apelu pamięci, salwę honorową oddała kompania honorowa I Leszczyńskiego Dywizjonu Przeciwlotniczego.
Po złożeniu kwiatów przez delegacje samorządowe, służby mundurowe oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych, uroczystość zakończyła miejskogórecka orkiestra, grając „Mazurka 3 Maja”. Po oficjalnych uroczystościach, można się było posilić pyszną grochówką, a potem przyłączyć do wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych. Odśpiewano m.in. takie pieśni, jak: „My, I Brygada”, Rota” czy „Rozkwitają pęki białych róż”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.