reklama

Święto Niepodległości w Bojanowie (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Święto Niepodległości w Bojanowie (ZDJĘCIA) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
248
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościZ udziałem samorządowców, delegacji oraz mieszkańców gminy odbyły się dziś (11.11.2024) uroczystości związane z rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.
reklama

Bojanowskie obchody Święta Niepodległości, na które zaprosili wszystkich burmistrz Paulina Wolsztyniak oraz przewodniczący rady miejskiej Marcin Triebs, rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa. W intencji ojczyzny odprawił ją ksiądz proboszcz Tomasz Nowak. Stamtąd odbył się uroczysty przemarsz na rynek, prowadzony przez orkiestrę dętą Maestoso ze Wschowy. Szły w nim poczty sztandarowe, uczniowie, przedszkolaki, mieszkańcy, przedstawiciele instytucji i organizacji. Dotarli także starosta Adam Sperzyński i przewodniczący rady powiatu, Maciej Jagodziński.

Główna uroczystość odbyła się przed budynkiem urzędu miejskiego, na którym znajduje się tablica upamiętniająca tych, którzy polegli w walce o niepodległość. Prowadził ją Rafał Sołtysiak, a pierwszym ważnym momentem było wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego".

reklama

O tym, jak przebiegała walka Polaków o niepodległość i dlaczego tak ważna jest pamięć o osobach, które się do tego przyczyniły i najważniejszych wydarzeniach w historii kraju mówiła burmistrz Paulina Wolsztyniak.

- Polacy organizowali powstania, ruchy niepodległościowe, pielęgnowali język, kulturę i tradycje, które stały się fundamentem naszej tożsamości narodowej. (...) Dzięki wysiłkom wielu pokoleń Polska znów zaistniała na mapie świata. To był czas radości, ale również refleksji nad tym, co to znaczy być Polakiem. Musimy pamiętać, że niepodległość nie jest tylko przywilejem, ale także odpowiedzialnością za przyszłe pokolenia, za naszą ziemię, kulturę. Ważne jest, abyśmy jako społeczność kontynuowali kultywowanie pamięci o tych, którzy walczyli za naszą wolność - podkreślała.

reklama

Podniosły moment stanowił Apel Poległych, czyli odczytanie listy tych, którzy stracili życie za Ojczyznę - przez chwilę nazwiska zasłużonych bojanowian niosły się echem po całym centrum miasta.

Wszystkie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod tablicą pamiątkową. Dalsza część święta miała miejsce w sali widowiskowo-kinowej Gminnego Centrum Kultury Sportu, Turystyki i Rekreacji w Bojanowie. Oglądano przepiękny występ słowno-muzyczny w wykonaniu Studia Wokalnego Kreacja z Rawicza. Wokalistkom akompaniował Tomasz Ratajczak, a koncert poprowadził Tomasz Bzdęga.

W Bojanowie nie zapomniano także o innej wielkopolskiej tradycji. Dla uczestników obchodów Koła Gospodyń Wiejskich z Czechnowa i Sowin upiekły przepyszne rogale świętomarcińskie.

reklama

- Koncert był fantastyczny, wzruszający, a rogaliki obłędne - komentowali bojanowianie.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
reklama
reklama