Wielkanoc to jedno z najstarszych chrześcijańskich świąt, obchodzone początkowo zgodnie z obrzędowością żydowską. Dopiero z czasem wspomnienie męki i śmierci Chrystusa oraz celebrowanie Jego zmartwychwstania przyjęło tak uroczystą formę i zostało "rozciągnięte" na wiele dni, począwszy od przygotowań w czasie Wielkiego Postu, a skończywszy na uroczystości Zesłania Ducha Świętego.
ZOBACZ TEŻ: O dawnych wielkanocnych specjałach słów kilka
Podobnie, jak w przypadku wielu innych świąt, celebrowanie Wielkanocy w każdym kręgu kulturowym przyjęło formę charakterystyczną dla danego regionu świata i zostało wzbogacone o zwyczaje wywodzące się z czasów pogańskich. W Polsce nie wyobrażamy sobie Wielkanocy bez palemek, pisanek, zajączków i kurczaczków, nie zastanawiając się nawet, że wiele tych symboli wywodzi się z czasów przedchrześcijańskich. Forma pozostała, zmieniło się znaczenie.
- Kościół zaakceptował pradawne zwyczaje agrarne i uzasadnił ich kontynuowanie treścią religijną, ale też wierni musieli wierzyć w moc religijnych elementów obrzędów, skoro je przyswoili - przekonuje Lidia Korczak w pracy "Obyczaje w Polsce od średniowiecza do czasów współczesnych". - Święcenie w czasach już chrześcijańskich gałązek wierzbowych, wody, ognia było nadaniem religijnej sankcji dawnym rytuałom - wyjaśnia.
Pod zdjęciami w galerii znajdziecie wyjaśnienia dotyczące pochodzenia i znaczenia najbardziej znanych symboli Wielkanocy, które do dziś cieszą się popularnością, pełniąc jednak funkcję wyłącznie dekoracyjną.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.