Reklama

Systemy alarmowe zostaną użyte do informowania o rocznicy Powstania Warszawskiego

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum portalu

Systemy alarmowe zostaną użyte do informowania o rocznicy Powstania Warszawskiego - Zdjęcie główne

syrena alarmowa | foto archiwum portalu

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek 1 sierpnia przypada 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. W związku z tym w całym kraju odbędą się uroczystości upamiętniające to wydarzenie.

Jednym z elementów upamiętnienia powstania jest minutowy alarm dźwiękowy, emitowany z syren krajowego systemu ostrzegawczego.

W dniu 1 sierpnia 2022 roku o godz. 17.00 nadany zostanie akustyczny sygnał alarmowy (syrena) trwający jedną minutę - czytamy w komunikacie Starosty Rawickiego.

Krajowy System Ostrzegawczy składa się m.in. ze scentralizowanych systemów syren alarmowych zarządzanych przez wydziały zarządzania kryzysowego urzędów wojewódzkich, oraz lokalnych systemów zarządzanych przez starostwa powiatowe i urzędy gmin. 

Co do zasady system powinien być wykorzystywany w sytuacjach zagrożenia. Jednak polskie przepisy pozostawiają to w gestii Ministra Spraw Wewnętrznych, dając mu dużą swobodę w podejmowaniu decyzji. 

W tym roku Wielkopolski Urząd Wojewódzki zwrócił sie do samorządów z prośbą o uruchomienie syren 1 sierpnia, o godz 17.00.

Do prośby nie zastosuje się między innymi Poznań. Tam syreny będą w poniedziałek milczeć. Prezydent Jacek Jaśkowiak, odmowę użycia systemu ostrzegania uzasadnia traumatycznymi doświadczeniami uchodźców wojennych, którzy przebywają w stolicy Wielkopolski.

W powiecie rawickim prośba wojewody zostanie spełniona. Jak czytamy w komunikacie Starosty Adama Sperzyńskiego, syreny zawyją "w ramach treningów i ćwiczeń dotyczących systemów alarmowania, celem jednoczesnego upamiętnienia 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego"

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy