Reklama

Szkoły wolne od HiT-u? Wicestarosta rawicki: "Wybór podręcznika należy do nauczyciela"

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Szkoły wolne od HiT-u? Wicestarosta rawicki: "Wybór podręcznika należy do nauczyciela" - Zdjęcie główne

foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Od 1 września w szkołach ponadpodstawowych zostanie wprowadzony nowy przedmiot "historia i teraźniejszość". Zastąpi "wiedzę o społeczeństwie". Podręcznik do prowadzenia zajęć „Historia i teraźniejszość 1945-1979”, autorstwa Wojciecha Roszkowskiego, wzbudza kontrowersje. Czy szkoły w naszym powiecie zamierzają go wprowadzić?

Rząd zaproponował wprowadzenie nowego przedmiotu w zeszłym roku. Historia i teraźniejszość będzie nauczana od 1 września w szkołach ponadpodstawowych. Na lekcjach mają zostać omówione zagadnienia związane z okresem po II wojnie światowej - aż do XXI wieku włącznie.

Wymiar godzin zajęć przedmiotu  będzie wynosił:

  • liceum ogólnokształcące: klasa I - 2 godziny, klasa II - 1 godzina (łącznie 3 godziny),
  • technikum: klasa I - 1 godzina, klasa II - 1 godzina, klasa III - 1 godzina (łącznie 3 godziny),
  • branżowa szkoła I stopnia: klasa I - 1 godzina 

Podręcznik do HiT-u budzi kontrowersje 

Jedyny - jak na razie - podręcznik do nauki przedmiotu, zarekomendowany i zatwierdzony przez ministerstwo edukacji to książka prof. Wojciecha Roszkowskiego: "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla liceów i techników. Klasa 1. 1945-1979". Publikacja budzi sprzeciw wielu nauczycieli, historyków, polityków i nie tylko. Jest krytykowana ze względu na prezentowanie - jak wskazują eksperci - jednostronnej wizji, procesów historycznych i zmian cywilizacyjnych. Nie podobają się też interpretacje czy opinie jakie autor zamieszcza, które mają charakter publicystyczny. 

Drogie nauczycielki, drodzy nauczyciele! Zwracam się do Was z gorącym apelem: Nie korzystajcie z podręcznika do HiT autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Zawiera on wiele dyskryminujących, nieprawdziwych, czy wręcz haniebnych treści, dotyczących, m.in. in vitro. To do was należy wybór podręcznika do nauczania tego przedmiotu. Skorzystajcie z tego prawa, by chronić naszą młodzież przed fałszywym przekazem i indoktrynacją, na którą nie ma miejsca w poznańskich szkołach. Poznań jest miastem tolerancyjnym, otwartym dla każdego. Nie wyobrażam sobie, żeby ten szkodliwy i kłamliwy twór kształtował światopogląd młodego pokolenia poznanianek i poznaniaków - napisał na twitterze Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Jest co prawda alternatywny podręcznik do HiT-u  - "Historia i teraźniejszość" Wydawnictwa Szkolnego i Pedagogicznego. Jego autorami są: Izabela Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński i Adam Cisek. Podręcznik ten nie otrzymał jednak jeszcze formalnego zatwierdzenia ze strony ministerstwa.

Wicestarosta rawicki: Wybór podręcznika należy do nauczyciela

Czy w szkołach, prowadzonych przez powiat rawicki będzie używany podręcznik "Historia i teraźniejszość", autorstwa Wojciecha Roszkowskiego? Zapytaliśmy o to wicestarostę, Jakuba Morysona. 

Starostwo Powiatowe w Rawiczu nie wydaje instrukcji dyrektorom zakazujących uczyć danego przedmiotu z konkretnego podręcznika. Nigdy tego nie było, niezależnie, jaki to był czy jest przedmiot - podkreśla wicestarosta Jakub Moryson. - Nauczyciele wracają już do szkół. Zapoznają się z ofertą wydawniczą tych podręczników, które są dostępne na rynku i będą realizowali ten przedmiot według posiadanej wiedzy i własnego sumienia. Wybór podręcznika należy do nauczyciela - dopowiada.

Jakub Moryson przyznaje, że starostwo nie ma kompetencji nadzorczych - takich, jakimi dysponuje Kuratorium Oświaty, by sprawdzać, z jakich podręczników korzystają nauczyciele. 

Odcinam się od wypowiedzi tych samorządowców w Polsce, którzy powiedzieli, że zakazują uczenia z danego podręcznika. Uważam, że takich kompetencji - jako samorządowcy - nie mamy. Starostwo Powiatowe w Rawiczu oczywiście prowadzi nadzór związany z wykonywaniem planu finansowego szkoły, z inwestycjami czy remontami. Nigdy samorząd nie wkraczał jednak w wybór podręcznika dla szkół. Szanowaliśmy istniejącą autonomię i pluralizm - dodaje Moryson.

Wicestarosta przyznaje, że oprócz jednego podręcznika, który wywołuje kontrowersje, jest w przygotowaniu kolejny. Możliwa też będzie trzecia ewentualność 

Jeśli nauczyciel nowego przedmiotu „historia i teraźniejszość” nie wybierze pierwszego podręcznika czy drugiego, znajdującego się w opracowaniu, może się także samodzielnie przygotować do zajęć w oparciu o podstawę programową i program nauczania i realizować ją, mając własne przygotowane materiały - podsumowuje.

Czy szkoły w Jutrosinie i Miejskiej Górce będą korzystać z podręcznika Wojciecha Roszkowskiego?

Szkoły ponadpodstawowe są także w Jutrosinie i Miejskiej Górce - prowadzą je gminy. Jak dyrektorki podchodzą do kwestii użycia kontrowersyjnego podręcznika?

Na chwilę obecną czekamy, aż będzie zatwierdzony także inny podręcznik - mówi Jolanta Hryniowska, dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Mikołajczyka w Miejskiej Górce. - To nauczyciel wybiera i przedstawia dyrektorowi podręcznik. Natomiast, by miał co wybrać, musi mieć z czego wybrać, dlatego czekamy - dopowiada.

Natomiast, Emilia Stelmach, dyrektor ZS w Jutrosinie podkreśla, że nauczyciele z tej placówki zarekomendowali podręcznik wydawnictwa WSIP, który czeka na zatwierdzenie orzez ministerstwo. Potwierdza, że nie będą korzystać z podręcznika autorstwa Wojciecha Roszkowskiego. 

Szkoły wolne od HiT-u. Na mapie placówki z Leszna, Gostynia, Krobi, Góry czy Krotoszyna

Ponad 2.000 szkół ponadpodstawowych (stan na 24 sierpnia) w kraju nie będzie korzystać z podręcznika prof. Roszkowskiego. Wynika to z mapy, przygotowanej przez organizację pozarządową Wolna Szkoła. Na mapie widnieją szkoły z Leszna, Gostynia, Krobi, Góry czy Krotoszyna. Nie było na niej żadnej placówki z powiatu rawickiego. 

Mapę można zobaczyć TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE