Reklama

Szok! Inwestycja w Sworowie zakończona 5 miesięcy przed czasem

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum

Szok! Inwestycja w Sworowie zakończona 5 miesięcy przed czasem - Zdjęcie główne

foto Archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Pod koniec października 2022r. zakończyły się prace na budowie kanalizacji w Sworowie wraz z rozbudową sieci do strefy przemysłowej w Chojnie. Ciekawy jest fakt, że prace zostały zakończone 5 miesięcy przed wyznaczonym czasem.

Parce nad inwestycją prowadzoną głównie w Sworowie rozpoczęły się na przełomie marca i kwietnia tego roku. Od samego początku wykonawca - P.W. TOR z Krotoszyna - działał sprawnie. Już w lipcu Piotr Skrzypek, wójt Pakosławia, informował, że prace posuwają się dużo szybciej niż zakładano i termin ich zakończenia przewidywano na koniec grudnia tego roku, zamiast na zapisany w umowie marzec 2023r.. Postęp prac był tak znaczący, że zakończyły się one 27 października 2022 roku.

Wójt zadowolony

Jak przyznaje Piotr Skrzypek, w obecnych uwarunkowaniach prowadzenie procesu inwestycyjnego jest niełatwym zadaniem. Rzetelnie i na czas wykonane przedsięwzięcie nie jest niestety regułą. 

- W tym konkretnym przypadku trzeba przyznać, że wykonawca wywiązał się ze swojego zadania bardzo dobrze. Poprawnie zorganizował plac budowy, zapewnił odpowiednią jakość wykonanych prac. Warto nadmienić, że inwestycja została zrealizowana kilka miesięcy przed terminem zapisanym w umowie. Oprócz wybudowania kanalizacji sanitarnej Gmina Pakosław w ramach przedsięwzięcia wyremontowała duży fragment drogi powiatowej i gminnej - podsumował włodarz gminy.

Inwestycja za ponad 6 mln zł

Gmina Pakosław określiła wstępną wartość inwestycji na 7,5 mln zł. Aby móc sfinansować zadanie, w 2021 roku, złożyła wniosek o wsparcie z rządowego programu Polski Ład. Wnioskowała o maksymalną kwotę - 7.125.000,00 zł, czyli 95% wartości inwestycji i tyle zostało przyznane.

Na początku marca tego roku Gmina Pakosław podpisała umowę z wykonawcą. Firma zaoferowała wykonanie kanalizacji za kwotę 6 mln 375 tys. zł. W związku z tym, iż wybrano ofertę poniżej przewidywanej kwoty nastąpiło przeliczenie wysokości dofinansowania, w wyniku czego inwestycja została zrealizowana z rządowym wsparciem w wysokości nieco ponad 6 mln zł i wkładem własnym gminy w wysokości ponad 318.000 zł.

Ponad 9,5 km rur

Budowa kanalizacji sanitarnej w Sworowie oraz rozbudowa sieci wodno-kanalizacyjnej do strefy przemysłowej w Chojnie obejmuje ułożenie pond 9,5 km rur oraz budowę 13 przepompowni. Inwestycja zakłada także odtworzenie nawierzchni drogi powiatowej w Sworowie na odcinku około 2 km. 

Jednak będzie 7 mln

W podsumowaniu inwestycji na stronie internetowej Gminy Pakosław możemy przeczytać, że zadanie kosztowało 7.132.352,44 zł. Jak wyjaśnia wójt Piotr Skrzypek, jest to spowodowane sytuacją na rynku budowlanym i stale wzrastającymi cenami towarów. Gmina na szczęście nie ma się czego obawiać. Może skorzystać z nowelizacji w programie Polski Ład, obejmującej inwestycje, których przetargi rozstrzygnięto przed wybuchem wojny w Ukrainie. W jej myśl, jeśli przetarg wygrała firma, która zaoferowała realizację zadania poniżej kwoty przyznanego dofinansowania, ale w trakcie prac koszty wzrosły, można się starać o zwrot poniesionych dodatkowych kosztów do poziomu pierwotnego dofinansowania. Jak zapewnia wójt, odpowiedni wniosek został już złożony.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy