Reklama

Szukają archiwalnych zdjęć z Hazów. Możesz pomóc

Opublikowano:
Autor:

Szukają archiwalnych zdjęć z Hazów. Możesz pomóc  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości

Kamila Majerowicz z Alicją Gniazdowską, Karoliną Ociepką, Joanną Szaflik, Martą Hamielec i Adrianą Miarą przygotowały projekt „Tradycyjne instrumenty hazackich kapel na archiwalnych fotografiach. Dokumentacja i archiwizacja”.

- Dostałyśmy na to dotację w wysokości 9 tys. zł z urzędu marszałkowskiego - informuje Kamila Majerowicz.

Panie przygotowały projekt, którego celem jest zgromadzenie, opracowanie, digitalizacja, a następnie prezentacja zbioru archiwalnych fotografii, dokumentujących dziedzictwo kulturowe mikroregionu Hazów. - Skupiamy się jednak na motywach muzycznych, tradycji lokalnego muzykowania, instrumentów i działalności kapel. Obok gwary, obrzędów, strojów, rękodzieła artystycznego, w tym haftu - to właśnie muzyka jest tu szczególnie ważna. Towarzyszyła dawnym Hazakom podczas obrzędów, uroczystości rodzinnych i religijnych, czy spontanicznych potańcówek - podkreśla Kamila Majerowicz.

Punktem wyjścia do realizacji projektu jest przeprowadzenie kwerend tematycznych w muzealnych archiwach oraz zbiorach lokalnych zespołów folklorystycznych: Chojnioków, Wisieloków i Słowian. Zebrane zdjęcia zostaną opracowane, zeskanowane w bardzo wysokiej rozdzielczości i zarchiwizowane w formie cyfrowej. - Dzięki temu, chcemy stworzyć społeczne archiwum fotografi i mieszkańców Hazów, które posłuży do celów badawczych, dokumentacyjnych i edukacyjnych. Istnieje pilna potrzeba stworzenia takiego archiwum, m.in. w związku z niszczeniem papierowych materiałów archiwalnych oraz faktem, że odchodzą kolejne pokolenia osób posiadających wiedzę umożliwiającą opracowanie merytoryczne opisów zdjęć. Chcemy ocalić od zapomnienia cząstkę historii i dziedzictwa hazackiej ojczyzny - podkreśla Kamila Majerowicz.

W planie jest również wystawa z reprodukcjami pozyskanych zdjęć, przygotowana przy współudziale  pracowników Muzeum Ziemi Rawickiej - partnera projektu. W planie była również potańcówka, ale ze względu na sytuację epidemiologiczną, prawdopodobnie zostanie zorganizowany koncert kapel. Zakończenie zadania zaplanowano do 10 grudnia. 

Poszukujemy starych fotografii , na których utrwalone są kapele, zespoły muzyków wraz z instrumentami. Mogą to być fotografie z wesel, dożynek, procesji lub innych spotkań czy uroczystości, jakie odbywały się na Hazach. Bardzo będziemy wdzięczni za udostępnienie takich fotografi i, które po zeskanowaniu wrócą do właścicieli. Osoby, które posiadają takie zdjęcia prosimy o kontakt pod numerem telefonu 607/443-644 - mówi Kamila Majerowicz.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE