Reklama

Tak może wyglądać nowe rawickie przedszkole

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: udostępnione przez Gminę Rawicz

Tak może wyglądać nowe rawickie przedszkole - Zdjęcie główne

foto udostępnione przez Gminę Rawicz

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gmina Rawicz ma gotową wstępną wizualizację, która pokazuje, jak może wyglądać nowe przedszkole. Ma ono powstać w pobliżu dworca PKP i PKS, w miejscu gdzie niegdyś znajdowały się ogrody działkowe.

Na budowę nowego przedszkola gmna Rawicz otrzymała dofinansowanie z rządowego programu Polski Ład w kwocie prawie 18 mln zł. Nowy obiekt ma pomieścić dwie dotychczasowe placówki, których obecne siedziby wymagają gruntownych remontów. Chodzi o przedszkole im. Przyjaciół Kubusia Puchatka przy ul. Mikołajewicza oraz Akademię Króla Stasia - funkcjonującą w kamienicy przy rondzie. Z wielu względów bardziej opłaca się postawić nowy obiekt, niż remontować stare budynki, w dodatku znajdujące się w strefie będącej pod opieką konserwatora zabytków, lub w centrum osiedla mieszkaniowego.

Dla ilu dzieci?

12-oddziałowe przedszkole oraz plac zabaw mają być ulokowane naprzeciwko dworca kolejowego. Ma ono docelowo pomieścić 300 dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. Znajdzie się przy nim także nowy plac zabaw.

Już w październiku minionego roku burmistrz Grzegorz Kubik mówił, że powoli wiadomo, jak mają wyglądać poszczególne pomieszczenia, a także bryła nowego obiektu.

Przypomniał, że firma Mirosława Stachowskiego "Projektowe Usługi Budowlane z Rawicza" opracowuje program funkcjonalno-użytkowy dla budowy placówki. Dokument miał być gotowy do grudnia. Gmina ma zapłacić za niego 159 tys. 285 zł.

- Obenie jesteśmy na etapie końcowym koncepcji ogólnej co do rozmieszczenia pomieszczeń i ich funkcji. Jesteśmy po wizytach w dużych, nowych obiektach przedszkolnych - w okolicy Poznania i Wrocławia. Oglądaliśmy też obiekty wybudowane z segmentów. Założenie projektu też jest takie, abyśmy mogli pozwolić na konkurowanie firm budujących zarówno w systemie tradycyjnym, jak i z prefabrykatów. Nie wiemy na dzisiaj, jak rynek jest wyceniany, jeśli chodzi o konstrukcję budynku - mówił burmistrz Grzegorz Kubik. 

Ekologiczne rozwiązania 

Koncepcja zakłada również, iż na parterze znajdzie się kuchnia wraz z pomieszczeniem, które może służyć do wydawania posiłków. Nie wyklucza, że jej prowadzeniem mógłby zająć się podmiot zewnętrzny. Miałby on świadczyć usługi gastronomiczne nie tylko dla przedszkola, ale także dla innych instytucji. 

Budynek ma być zasilany z odnawialnych źródeł energii. Jego gabaryty będą dostosowane do zapisów w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, ale wiadomo już, że nowy obiekt będzie dwukondygnacyjny z kuchnią i dużą salą na przedszkolne uroczystości.

Przy przedszkolu będzie także spory parking, a cały teren zostanie oświetlony i objęty monitoringiem miejskim.

Jest wizualizacja. Będzie przetarg

Na grudniowej sesji rady miejskiej burmistrz zaprezentował już wizualizację nowej placówki. Poinformował, że cała dokumentacja jest gotowa i została przesłana gminie do sprawdzenia, jeśli chodzi o część budowlaną i wyposażenie.

- Musimy to dokładnie przeanalizować i wtedy ten dokument będzie podstawą do ogłoszenia przetargu. Co do kolorystyki budynku, to będziemy jeszcze dyskutować, bo nie jesteśmy jeszcze przekonani - zaznaczał Grzegorz Kubik. 

Jak przekazał, przetarg na wykonanie tego obiektu w systemie "zaprojektuj-wybuduj" ma zostać ogłoszony na początku roku.

- Zobaczymy jakie będą wyniki. Liczymy ze cena będzie zgodna z tym, co posiadamy - dodał. 

Zakładany termin realizacji całej inwestycji to połowa 2024 roku. To ile pieniędzy gmina będzie musiała dołożyc do zadania, okaże się po rozstrzygnięciu przetargu i wyłonieniu wykonawcy.

Na tej samej działce ulokowane zostaną w przyszłości bloki z mieszkaniami do wynajęcia, które mają powstać w ramach tzw. Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE