Reklama

Ten wirus co roku zabija 6 500 Polaków. Większość to seniorzy

Opublikowano: śr, 20 maj 2020 17:30
Autor:

Ten wirus co roku zabija 6 500 Polaków. Większość to seniorzy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości

Eksperci apelują: Szczepienia przeciw grypie seniorów powinny być powszechne!

Tylko w tym sezonie z powodu grypy i powikłań pogrypowych zmarły w Polsce 64 osoby. I to w sytuacji, gdy pod koniec sezonu nastąpiły ograniczeńnia i izolacja społeczna związana z epidemią COVID-19.

Grypie najskuteczniej i najłatwiej zapobiegać poprzez szczepienia. Zdaniem ekspertów Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy ważne jest zwiększenie dostępności do szczepień przeciw grypie, by w przyszłości łatwiej było różnicować zachorowanie na grypę z COVID-19, których początkowe objawy są bardzo podobne.

Według danych NIZP-PZH w sezonie jesienno-zimowym (1.09.2019 - 30.04.2020) na grypę i choroby grypopodobne zachorowało 3 769 480 osób

 

W Polsce co roku z powodu grypy umiera ok. 6.500 osób powyżej 65 roku życia.

 

Seniorzy powyżej 65 roku życia, którzy są świadomi zagrożeń i chcą zapobiec groźnym powikłaniom pogrypowym, mogą skorzystać z refundowanych w 50% szczepionek przeciw grypie.

W Polsce wyszczepialność wśród seniorów nadal jest jednak niska.  Według rekomendacji WHO oraz Rady Unii Europejskiej, poziom wyszczepialności powinien wynosić 75% dla osób powyżej 65 roku życia, w Polsce poziom ten oscyluje na poziomie 14,2% i pozostaje jednym z najniższych w Europie.

Jedną z najważniejszych cech wirusa grypy jest jego zmienność antygenowa, więc konieczne jest coroczne powtarzanie szczepień. O szczepieniu przeciw grypie warto pomyśleć już dziś, szczególnie że przyszły sezon zachorowań na grypę zbiegnie się z prawdopodobną dalszą częścią epidemii COVID-19.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE