Plac zabaw od samego początku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Mieszkańcy gminy i okolic w różnym wieku z chęcią testują nowe urządzenia, a ich rodzice miło spędzają czas w tym zacienionym i bardzo zielonym miejscu. Wszyscy czekali jeszcze na uruchomienie sąsiedniej tężni, która ma stanowić atrakcję dla osób szukających relaksu i poprawy zdrowia. Regularnie dopytywali, kiedy zacznie ona działać.
Na jej uruchomienie nie pozwalała zmienna pogoda, ale wczoraj - 22 kwietnia - burmistrz Grzegorz Kubik poinformował, że urządzenie wreszcie działa.
Jaka działa i jakie zalety ma tężnia solankowa?
Tężnie solankowe to konstrukcje, które służą do wytwarzania aerozolu solankowego, czyli powietrza nasyconego solami mineralnymi. Działanie tężni opiera się na naturalnym procesie parowania solanki, który zachodzi na specjalnie przygotowanych do tego celu konstrukcjach.
Solanka, czyli woda o wysokim stężeniu soli, jest pompowana na szczyt tężni. Następnie spływa ona swobodnie po gałęziach tarniny lub innych materiałach, które zwiększają powierzchnię parowania. Podczas spływania solanki po gałęziach dochodzi do intensywnego parowania wody. W wyniku tego procesu w powietrzu unosi się aerozol solankowy, czyli drobne cząsteczki solanki. Osoby przebywające w pobliżu tężni wdychają aerozol solankowy, który dostaje się do dróg oddechowych. Sole mineralne zawarte w aerozolu mają działanie lecznicze i wspomagające zdrowie: nawilżają drogi oddechowe, ułatwiają odkrztuszanie i łagodzą objawy chorób układu oddechowego.